Krakowski Park Technologiczny w czołówce

Krakowski Park Technologiczny w czołówce KPT

Drugie miejsce pod względem liczby wydanych decyzji o wsparciu w 2021 r. i ponad 5 miliardów nakładów inwestycyjnych od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji – w Małopolsce kolejne firmy korzystają z ulgi podatkowej przy wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego.

W ostatnim podsumowaniu działalności spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji, Krakowski Park Technologiczny znalazł się na drugim miejscu, wraz Pomorską SSE oraz TSSE Euro-park Wisłosan – spółki wydały 37 decyzji o wsparciu. Na pierwszym miejscu uplasowała się Katowicka SSE (50 decyzji).

Wśród przedsiębiorców, którzy zdecydowali się ostatnio na inwestycje w Małopolsce znalazły się: Grupa Kęty, Zduleczny Dariusz Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „TOK FREZ”, Artur Pióro Machines – Pióro oraz Monterosa Poland.

Grupa Kęty zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 220 mln zł. Inwestycja ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego przedsiębiorstwa w obszarze Segmentu Wyrobów Wyciskanych poprzez m.in. uruchomienie linii produkcyjnej z prasą o nacisku 2000T oraz 4000T wraz z urządzeniami pomocniczymi w nowej hali produkcyjnej.

TOK-FREZ, producent osprzętu do maszyn budowlanych z siedzibą w gminie Kłaj, planuje wdrożenie większej automatyzacji produkcji. Nowa inwestycja będzie stanowić zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa. Nakłady inwestycyjne wyniosą 18,65 mln zł.

W gminie Proszowice rozwinie swoją działalność firma Machines – Pióro, producent maszyn dla rolnictwa. W ramach inwestycji powstanie nowa hala produkcyjna oraz zostaną zakupione maszyny i urządzenia CNC. Planowane nakłady inwestycyjne to ponad 4 mln zł.

5 mln zł zainwestuje natomiast Monterosa, która w ramach planowanej inwestycji utworzy Centrum Badawczo-Rozwojowe, zajmujące się rozwijaniem produktów w zakresie technologii informatycznych. Celem inwestycji jest zapewnienie innowacyjnego potencjału technologicznego w postaci rozwiązań informatycznych. Firma będzie prowadzić swoją działalność w Krakowskim Parku Technologicznym, gdzie wynajmuje biura.

Podsumowując, KPT w 2021 r. wydał 37 decyzji o wsparciu, deklarowane nakłady inwestycyjne wyniosły 1 626 614 139 zł, a planowana liczba nowych miejsc pracy to 980.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę