Łączniki konstrukcyjne TCC z technopolimeru
Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę łączników konstrukcyjnych o nową serię o oznaczeniu TCC. Nowe łączniki sprawdzą się dobrze przy średnich obciążeniach. Są polecane m.in. do mocowania monitorów, paneli sterowniczych, czujników lub kamer.
– Z naszych obserwacji wynika, że łączniki do profili rurowych zyskują coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że w komplecie z profilami stanowią gotowe rozwiązanie, za pomocą którego można stworzyć konstrukcję przestrzenną, zamocować czujnik, czy uzyskać regulację położenia zamocowanego elementu itp. W sposób ciągły przyglądamy się potrzebom naszych klientów i cały czas modyfikujemy ofertę tak, by jak najlepiej na nie odpowiadała. Nowa seria łączników do średnich obciążeń jest nie tylko dobrym przykładem tego podejścia, ale także wyznaczeniem nowych standardów w ergonomii i funkcjonalności tego typu elementów – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Dotychczasowa oferta łączników
Jeszcze do niedawna w ofercie Elesa+Ganter dostępne łączniki można było podzielić tylko na dwie grupy:
- Łączniki do zastosowań konstrukcyjnych (na zdj. głównym), charakteryzujące się zakresem średnic do fi 60 mm oraz (w przypadku profili kwadratowych) maksymalnie do rozmiaru 50×50 mm. Łączniki z tej grupy dostępne są w wykonaniach z aluminium lub stali nierdzewnej.
- Łączniki do mocowania czujników oraz innych elementów o niedużej masie (rys. 2). W tym przypadku maksymalna średnica profilu wynosi 20 mm, a dla przekroju kwadratowego jest to 16×16 mm. Łączniki z tej serii wykonane są z aluminium i posiadają ciekawą funkcjonalność, mianowicie otwór w większości łączników ma specjalny kształt, który umożliwia zastosowanie zarówno profilu o przekroju okrągłym, jak i kwadratowym (rys. 3).
Należy nadmienić, iż do tej podgrupy zaliczają się również łączniki MSX wykonane z tworzywa sztucznego.
Nowe łączniki TCC
W wyniku rozwoju tej grupy produktów powstała nowa seria łączników o oznaczeniu TCC (rys. 4). Są to solidne łączniki z tworzywa rekomendowane do średnich obciążeń.
Nowe łączniki TCC są wykonane z technopolimeru na bazie poliamidu i są dostępne w kolorze czarnym (RAL 9005) oraz szarym (RAL 7040). Do głównych zalet łączników TCC można zaliczyć:
• Śruby i nakrętki samohamowne (dostarczane z łącznikami) są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 (rys. 5). W związku z tym łączniki bardzo dobrze sprawdzają się w środowiskach korozyjnych.
Dzięki małej chropowatości powierzchni oraz przemyślanym, obłym kształtom łączniki są bardzo łatwe w ewentualnym czyszczeniu (rys. 6).
Wykonania przegubowe łączników są dostępne ze stopniowaną lub płynną regulacją, dzięki czemu możliwe jest stworzenie konstrukcji o dowolnym kącie (rys. 7).
Specjalne tworzywo oraz sama konstrukcja łącznika gwarantują bardzo dobrą odporność przeciw wyciąganiu oraz obróceniu się profilu w łączniku. Konkretne wartości są podane w kartach katalogowych poszczególnych łączników.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Rozmiary łączników TCC
Dwa rozmiary każdego z łączników TCC, w parze z tulejami redukcyjnymi pokrywają zakresy ośmiu średnic profili rurowych od 12 mm do 30 mm. Tuleje redukcyjne posiadają specjalną konstrukcję (rys. 9), dzięki której idealnie się pozycjonują w łączniku i gwarantują solidne trzymanie profilu rurowego.
Zestawy zaciskowe do łączników
Specjalne zestawy zaciskowe TCC-KS (dostępne w formie dźwigni przestawnej lub pokrętła motylkowego) zastępujące śruby (rys. 10), gwarantują łatwe i szybkie przezbrajanie bez konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi.
Zastosowania łączników TCC
Dzięki powyżej opisanym zaletom, nowe łączniki TCC bardzo dobrze zdadzą egzamin zarówno w branży maszyn, urządzeń, automatyki jak i również w pozaprzemysłowych zastosowaniach.
Do typowych aplikacji łączników TCC należy zaliczyć:
– Lekkie konstrukcje maszyn, transporterów, osłon,
– Mocowanie monitorów, paneli sterowniczych,
– Konstrukcje chwytaków podciśnieniowych,
– Mocowanie kamer, czujników, oświetlaczy.
Poniżej przedstawiamy przykładowe konstrukcje wykonane za pomocą łączników TCC.
Zobacz więcej nt. nowej serii łączników do średnich obciążeń wykonanych z technopolimeru>>
Źródło: Elesa+Ganter