Szybkozłącza wtykowe GN 1050

Szybkozłącza wtykowe GN 1050 Elesa+Ganter

Elesa+Ganter wprowadza do oferty rozwiązanie, dzięki któremu można znacznie skrócić czas potrzebny do zbudowania konstrukcji, zamocowania sprzętu lub akcesoriów. Nowy produkt to szybkozłącza GN 1050 zaprojektowane w taki sposób, by tworzyć bezpieczne, wytrzymałe oraz szybkie w montażu i demontażu połączenia. Wystarczy zaledwie jedno kliknięcie.

Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez. Nasz dział R&D postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Nie od dziś wiadomo, że specjalizujemy się w standaryzacji elementów do maszyn. Postanowiliśmy więc dopasować sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań naszych klientów. Stworzyliśmy zatem znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Grafika
Szybkozłącza stosowane do mocowania konstrukcji kratownicowych i urządzeń scenicznych

Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie wymagane są dodatkowe narzędzia.

Grafika
Szybkozłącze GN 1050 (po prawej) i sworzeń gwintowany GN 1050.1 (po lewej)

Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach. Cały proces polega kolejno na: wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza, przesunięciu tulei w lewo, wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór i przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.

Połączenie szybkozłącza
Połączenie szybkozłącza wtykowego GN 1050 ze sworzniem GN 1050.1

Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku tuleja może zostać przesunięta osiowo, aby odblokować sworzeń umieszczony w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania.

Grafika
Czerwony pierścień wskazuje, że blokada jest zwolniona

Szybkozłącze jest wykonane z anodowanego na czarno aluminium. Mechanizm blokujący jest natomiast ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN.

Grafika
Szybkozłącza GN 1050 wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN

Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1, są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni.

Kołnierz montażowy
Kołnierz montażowy GN 1050.2

Szybkozłącza oferowane są w dwóch różnych wykonaniach: wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania, oraz wersja L – pływająca, która poprzez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia pomiędzy punktami mocowania. Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, tzn., że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego, można zastosować model L.

Grafika
Szybkozłącze w wersji F i L. Wersja L umożliwia kompensację przesunięć wzdłużnych, poprzecznych i osiowych

Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi.

Schemat
Przykłady zastosowań szybkozłączy GN 1050

Wymienione elementy sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę