Łączniki z przegubem kulowym GN 487
Elesa+Ganter wprowadziła do oferty łączniki z przegubem kulowym GN 487, które uzupełniły uniwersalny system mocowania czujników. Nowy łącznik to kolejny produkt w ofercie firmy, który ułatwia i przyspiesza montaż oraz regulację różnego rodzaju elementów.
– Uniwersalny system mocowania czujników to efekt wieloletniej pracy naszych konstruktorów, wynikający z ciągłego przyglądania się potrzebom naszych klientów. Dzięki takiemu podejściu stworzyliśmy unikatowe na rynku, kompletne rozwiązanie pozwalające na szybki montaż i regulację różnego typu czujników. Najnowszy łącznik uzupełnia system o dodatkowe funkcje – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Dzięki unikalnemu zestawieniu łącznika z przegubem kulowym, mamy możliwość płynnej oraz bezstopniowej regulacji czujników, ekranów, skanerów czy np. oświetlenia.
Łączniki GN 487 (jak wszystkie łączniki z tej grupy) charakteryzują się specjalnym kształtem otworu (Rys. 2), który umożliwia zastosowanie ich w przypadku profili o przekroju okrągłym oraz kwadratowym np. GN 480.1.
Łącznik GN 487 został wykonany w trzech różnych wariantach (Rys. 3):
- Typ Q: z otworem poprzecznym
- Typ A: z otworem osiowym
- Typ W: z trzpieniem
Korpus łącznika wykonany został z aluminium w dwóch wersjach kolorystycznych:
- powierzchnia anodowana na kolor naturalny o symbolu EL
- powierzchnia anodowana na kolor czarny o symbolu ES
Przegub kulowy, dzięki sporemu zakresowi obrotu (Rys. 5) umożliwia swobodną regulację w wielu płaszczyznach. Stopnie swobody przegubu odbierane są poprzez mechanizm blokujący składający się ze śruby mocującej lub dźwigni nastawnej. Już niewielki obrót śruby dociska kulę z dużą siłą, powodując jej zablokowanie w danej pozycji. Dźwignia nastawna umożliwia nam obsługę blokady bez użycia dodatkowych narzędzi.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W przypadku stosowania łącznika przegubowego GN 487 jest bardzo ważne, aby zachować stały moment zacisku. W związku z tym nie należy smarować powierzchni kuli. W tabeli wymiarów, w karcie katalogowej podano również zalecany moment siły dokręcania, którego nie można przekraczać, ponieważ może to w znaczący sposób wpłynąć na żywotność mechanizmu.
Źródło: Elesa+Ganter