Leasing po I półroczu 2012 r.

SXC
Reklama
Reklama
W pierwszym półroczu 2012 r. polskie firmy leasingowe sfinansowały aktywa o łącznej wartości ponad 15 mld zł. Oznacza to jedynie 4% dynamikę rok do roku. Dźwignią rynku są samochody osobowe, maszyny rolnicze i przemysłowe, kurczy się natomiast segment leasingu samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do czerwca 2012 r. polscy leasingodawcy sfinansowali ruchomości i nieruchomości warte łącznie 15,1 mld zł. Jest to wynik o 4% lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niewielki plus utrzymał się za sprawą wzrostu finansowania udzielonego w segmencie pojazdów (8,5 mld zł, +6% r/r) oraz maszyn i urządzeń (5,4 mld zł, +6% r/r).Wśród pojazdów najlepsze wyniki odnotował leasing samochodów osobowych (+9%), ciągników siodłowych (+7%),naczep i przyczep (+17%).Coraz większą popularnością cieszy się też leasing autobusów, który wzrósł o 57%.

Reklama

Kto leasinguje najwięcej maszyn? Przede wszystkim rolnicy (1,4 mld zł, +59% r/r) oraz branża przemysłowa (wartość zakupionych maszyn do produkcji tworzyw sztucznych oraz obróbki metalu wzrosła o prawie jedną piątą, a maszyn wykorzystywanych w przemyśle spożywczym o ponad 80%). Problemy przeżywa branża budowlana, która w I półroczu skurczyła się o jedną trzecią. Tempa z ubiegłego roku, kiedy wzrosty kwartalne rynku leasingowego przekraczały 10%, nie utrzymał także leasing nieruchomości, który odnotował 36% spadek r/r.

- Półroczne wyniki pokazują, że rynek leasingu rośnie, ale dodatnia dynamika branży utrzymała się w dużej mierze dzięki dobremu pierwszemu kwartałowi. Maj i czerwiec nie przyniosły już tak dobrych rezultatów. Wpłynęły na to takie czynniki jak spadek liczby projektów inwestycyjnych wśród małych i średnich firm, informacje o kolejnych upadłościach oraz zakończenie prac związanych z EURO 2012 - komentuje Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowych w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Reklama

Rynek leasingowy słabnie, natomiast tempa nabierają Spółki Leasingowe BZ WBK.W ciągu sześciu miesięcy br. firma sfinansowała aktywa o łącznej wartości 937 mln zł i osiągnęła ponadrynkową dynamikę na poziomie 26% r/r. Na taki wynik wpływ miał przede wszystkim drugi kwartał, w którym Spółki osiągnęły aż 40% wzrost sprzedaży swoich produktów. Sfinansowanie inwestycji o wartości ponad 500 mln zł po raz kolejny zapewniło Spółkom tytuł lidera w finansowaniu maszyn i urządzeń. W szczególności firma osiągnęła bardzo dobry wynik w segmencie maszyn rolniczych (65% wzrost) oraz w branży medycznej (61% wzrost). Spółki BZ WBK bardzo dobrze poradziły sobie także w segmencie pojazdów (+9% r/r), a w szczególności autobusów, m.in. za sprawą kontraktu z firmą PolskiBus.com.

Więcej informacji: www.compress.com.pl

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama