Linie produkcyjne coraz bardziej efektywne energetycznie

Efektywność energetyczna nabiera coraz większego znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorstw produkcyjnych. O rosnącej roli tego zjawiska, stosowanych rozwiązaniach i technologiach oraz obszarach, w których można szukać oszczędności energii rozmawialiśmy z Pawłem Tomaszewskim, dyrektorem ds. marketingu w SKAMER-ACM.

MM: Polskie przedsiębiorstwa przemysłowe potrafią efektywnie korzystać z energii?

Tak, świadomość efektywnego użytkowania energii w polskich zakładach przemysłowych rośnie. Nowa ustawa o efektywności energetycznej z 2016 r. narzuca na firmy niebędące MŚP przeprowadzanie co cztery lata audytów energetycznych. Wnioski z audytu wykazują obszary do poprawy efektywności energetycznej i dodatkowa analiza ekonomiczna wskazuje czas zwrotu inwestycji. Dodatkową motywacją jest „system białych certyfikatów”, dzięki którym inwestycje proefektywnościowe zwracają się w krótszym czasie. Zmiana sposobu myślenia plus nowe technologie to recepta na sukces.

Jak sprawdzić stan efektywności energetycznej na linii produkcyjnej?

Kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej na linii produkcyjnej powinno obejmować: analizę stanu opomiarowania oraz faktycznego zużycia mediów energetycznych, analizę zainstalowanych urządzeń (silniki, przemienniki częstotliwości, czujniki, itp.), analizę zastosowanej technologii, jeżeli jest konieczne przeprowadzenie audytu energetycznego lub efektywności energetycznej, opracowanie i wykonanie systemu monitoringu mediów energetycznych, projekt i wykonanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Gdzie szukać oszczędności energii na liniach produkcyjnych?

Paweł Tomaszewski, SKAMER-ACM: Należy rozpocząć od napędów. Wykorzystywane w przemyśle silniki, zgodnie z różnymi szacunkami, zużywają ok. 30–40% całości generowanej na świecie energii elektrycznej. Należy sprawdzić klasę sprawności zastosowanych silników i rodzaj sterowania. Analizie należy poddać technologię i sterowanie. Często jedynie przeorganizowanie działań przynosi imponujące oszczędności. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia i zastosowanych źródeł światła. Ostatnim elementem jest odzysk energii, który jest często pomijanym elementem.

Jakie technologie, produkty, rozwiązania z Państwa oferty podnoszą efektywność energetyczną?

Bardzo ważny jest profesjonalnie zaprojektowany i wykonany układ sterowania. Nie należy zapominać o komponentach. Jak wspomniałem wcześniej, do 40% światowej energii zużywają silniki, więc należy stosować silniki klasy IE3 i oczywiście przetwornice częstotliwości. Powszechnie stosujemy oprogramowanie typu SCADA do tworzenia systemów monitoringu, dzięki którym można na bieżąco analizować zużycie energii w poszczególnych sekcjach, reagować na przekroczenia, generować raporty zarówno dla działów technicznych, jak i dla managementu.

Jakie są trendy we wspomnianym obszarze? Mam na myśli technologie, produkty, rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną.

Kierunek jest jeden: pełna automatyzacja, robotyka i oczywiście profesjonalnie wykonany system monitoringu efektywności produkcji. Zakłady coraz częściej wdrażają systemy zarządzania produkcją MES, które w połączeniu z monitoringiem mediów energetycznych tworzą kompletne rozwiązanie proefektywnościowe. Rośnie świadomość w kwestii odzysku energii w procesach przemysłowych. W tym obszarze jest jeszcze mnóstwo zadań do wykonania dla technologów i automatyków.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę