LPC – alternatywa dla nawęglania atmosferowego

LPC – alternatywa dla nawęglania atmosferowego Seco/Warwick

Pierwsze próby zastosowań przemysłowych LPC sięgają lat 70. zeszłego wieku, kiedy to zaczęto aplikować je w piecach próżniowych. Przełom i szerokie rozprzestrzenianie technologii LPC w przemyśle nastąpiło jednak dopiero w latach 90., kiedy inżynierowie lepiej poznali proces, a tym samym zależności w nim zachodzące, a także wówczas, gdy opracowano komputerowe symulatory umożliwiające dokładną kontrolę procesu i jego wyników.

 

Piece Pit-LPC wydajniejsze i bardziej niezawodne niż piece atmosferowe

Skrót LPC to akronim od formuły „Low Pressure Carburizing”, czyli nawęglania niskociśnieniowego (inaczej podciśnieniowego lub próżniowego) w atmosferze beztlenowej za pomocą węglowodorów. Technologia ta powstała z potrzeby stworzenia rozwiązania, które będzie bardziej wydajne, a jednocześnie oszczędniejsze niż tradycyjne nawęglanie atmosferowe.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Jak tłumaczył dr inż. Maciej Korecki, wynalazca i promotor próżniowej obróbki cieplnej, a w Grupie Seco/Warwick wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych, piece Pit-LPC posiadają wielokrotnie większą wydajność i niezawodność niż piece atmosferowe oraz umożliwiają stosowanie nowoczesnej technologii LPC wraz z jej przewagami. Urządzenie Pit-LPC gwarantuje bowiem niezwykle ważną obecnie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw produkcyjnych triadę korzyści: po pierwsze: redukcję kosztów, po drugie: zwiększenie produkcji i wreszcie, po trzecie, dbanie o bezpieczeństwo i ekologię. Spełnienie tych kwestii jest możliwe jedynie przez przeprowadzenie procesu w próżni na wyższych temperaturach.

Co zyskuje użytkownik technologii LPC?

Oferowane w ten sposób rozwiązania są przydatne zwłaszcza dla firm, które chcą zwiększyć produkcję bez konieczności dokupowania dodatkowych urządzeń (jeden Pit-LPC zapewnia wydajność 3 pieców atmosferowych) lub zaoszczędzić miejsce produkcyjne, zastępując 3 urządzenia jednym.

Użytkownik rozwiązań w ramach technologii LPC zyskuje m.in. wielokrotne skrócenie czasu procesu oraz zmniejszenie konsumpcji energii i gazów, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym polepszeniu jakości rezultatów w porównaniu do technologii tradycyjnej. Dodatkowo proces LPC i piece próżniowe są bardzo bezpieczne, nie używają bowiem palnych atmosfer, a tym samym nie ma ryzyka pożaru czy eksplozji i otwartego ognia, co może zdarzyć się w przypadku pieców tradycyjnych.

Ze względu na niską konsumpcję i emisję oraz czystość technologia LPC jest przyjazna dla środowiska naturalnego. LPC realizowane w piecach próżniowych nie ma ograniczenia temperaturowego - w przeciwieństwie do pieców atmosferowych, w których użyte materiały pozwalają na racjonalną pracę w temperaturach do 920-940oC, co znacznie ogranicza szybkość dyfuzji węgla i tworzenia warstwy nawęglonej. Dzięki tym wszystkich kwestiom technologia LPC jest kompletną i lepszą alternatywą dla nawęglania atmosferowego.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę