Made in… kosmos?

Reklama
Reklama

Czy jest szansa, aby już niedługo w nasze ręce trafiły produkty wytworzone w kosmosie – to jedno z zagadnień, o którym rozmawiali uczestnicy Światowego Kongresu Kosmicznego, który zakończył się właśnie w Abu Dhabi.

Światowy Kongres Kosmiczny to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży space. W tym roku zgromadził, w dniach od 19 do 21 marca, kilka tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, również z Polski. Spotkali się tam liderzy globalnego przemysłu kosmicznego. Byli wśród nich reprezentanci ponad 700 kluczowych agencji kosmicznych, przestrzeni komercyjnych, środowisk akademickich i końcowych użytkowników usług kosmicznych. Celem tego przedsięwzięcia było zdefiniowanie polityki kosmicznej i opracowanie strategii dotyczącej stosowania najnowszych technologii w tym zakresie.

Reklama

– Do najciekawszych zagadnień, o których była mowa, z pewnością należy możliwość przeniesienia produkcji przemysłowej do przestrzeni kosmicznej – opowiada jeden z prelegentów kongresu, Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space, producenta satelitówów i anten przeznaczonych dla branży kosmicznej. – Okazuje się, że to już nie tylko sfera marzeń, ale całkiem realna perspektywa. Ziemia pozostałaby wówczas przestrzenią mieszkalną i handlową, a większość przemysłu przeniesiona zostałaby poza naszą planetę. Co interesujące, pozyskiwanie materiałów produkcyjnych z kosmosu jest bardzo prawdopodobne już w ciągu najbliższej dekady.

Wśród tematów poruszanych na tegorocznym kongresie znalazły się również takie jak: budowanie globalnego programu kosmicznego, efektywny transfer technologii między branżami powiązanymi z sektorem space, a także bezpieczeństwo działań prowadzonych w przestrzeni międzyplanetarnej. Dyskutowano również o spójnej polityce bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej, długoterminowym zachowaniu środowiska kosmicznego oraz regulacjach prawnych stymulujących wdrażanie innowacji w branży, a także zarządzaniu ruchem kosmicznym. Uczestnicy podjęli również kwestię uczciwego wykorzystania przestrzeni kosmicznej i najważniejszych wyzwań związanych z wysyłaniem ludzi w kosmos. Jednym z kluczowych zagadnień była obronność.

– Światowy Kongres Kosmiczny to właściwe miejsce dla kogoś, kto chce poznać nowe trendy w działalności kosmicznej i technologie, które wyprzedzają cały globalny biznes – uważa Ilias Fermini, zastępca dyrektora Centrum Sharjah Astronomy and Space Sciences ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

– To wyjątkowa okazja, aby spotkać się zarówno z podmiotami komercyjnymi, jak i instytucjami w dynamicznym środowisku, obiecującym doprowadzić do powstania nowej generacji rynku kosmicznego – uważa Luca Rossetini, dyrektor zarządzający we włoskiej firmie D-Orbit.

Nowością podczas tegorocznego kongresu była specjalna strefa dla start-upów. Młodzi przedsiębiorcy z sektora kosmicznego mogli zaprezentować swoje produkty i usługi inwestorom wysokiego ryzyka, którzy chcą ulokować środki w ich przedsięwzięcie na etapie rozruchu. Mogli również wziąć udział w szybkich sesjach pitchingowych i otrzymać konkretne informacje zwrotne na temat tego, jak ulepszyć swoją ofertę i w jaki sposób zabezpieczyć przyszłe finansowanie swoich inwestycji. Ważnym punktem programu było również forum młodych liderów kosmicznych, podczas którego zaprezentowano nową generację liderów i inżynierów zainteresowanych branżą space. Cały dzień poświęcono rozwojowi młodych profesjonalistów i studentów, którzy rozwijają swoje ambicje zawodowe związane z przestrzenią kosmiczną i lotniczą.

– Tak duże zainteresowanie i wsparcie młodych talentów rozpoczynających swoją karierę w biznesie kosmicznym jest tylko potwierdzeniem, że branża ta, mimo ogromnej niszowości, ma ogromne perspektywy rozwoju – uważa Paweł Rymaszewski.– Zarówno młode, doskonale wykształcone kadry, jak i coraz większa liczba startujących innowacyjnych przedsiębiorców będą miały ogromny wpływ na to, w jakim kierunku podążać będzie cała branża space. Jednak tak duże zainteresowanie działaniami związanymi z kosmosem nie pozostawia wątpliwości, że postęp w tej dziedzinie w najbliższych latach będzie ogromny.

Gospodarzem Światowego Kongresu Kosmicznego była agencja kosmiczna ZEA. Kongres odbywał się pod patronatem jego wysokości szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władcy Dubaju.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama