Messer i CVC Fund VII nabywają od Linde aktywa w obu Amerykach

Specjaliści od gazów przemysłowych Messer i CVC Capital Partners Fund VII ("CVC") zawarli w połowie lipca porozumienie z Linde AG w sprawie przejęcia biznesu gazowego Linde w Ameryce Północnej i niektórych działań biznesowych w Ameryce Południowej.

Zatrudniając około 5100 pracowników, przejęte spółki z Ameryki Północnej i Południowej wygenerowały w 2017 r. przychody w wysokości 1,7 mld USD (1,4 mld EUR) a EBITDA wyniosła nieco ponad 360 mln USD (305 mln EUR). Cena zakupu w wysokości 3,3 mld USD (2,8 mld EUR) będzie podlegać korektom w momencie zamknięcia. Transakcja jest uzależniona od zakończenia planowanej fuzji dwóch spółek gazowych, Praxair i Linde oraz zgody właściwych organów antymonopolowych.

Spółka joint venture zawarta przez Messer i CVC Fund VII będzie nosiła nazwę MG Industries i działała pod wspólną marką Messer. W ramach transakcji Messer, największy na świecie prywatnie zarządzany specjalista w zakresie gazów przemysłowych, wniesie swoje zachodnioeuropejskie spółki operacyjne do MG Industries. Spółki te, działające w Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Francji, Beneluksie, Danii i Niemczech zatrudniają 780 osób i wygenerowały w 2017 r. przychód w wysokości 334 mln EUR. Natomiast zatrudniając 5675 pracowników na całym świecie, Messer osiągnął w 2017 r. przychody przekraczające 1,2 mld EUR.

- Tworząc to strategiczne partnerstwo, wykorzystujemy wyjątkową okazję, aby powrócić na rynki Ameryki Północnej i Południowej i stać się globalnym graczem w sektorze gazów przemysłowych - powiedział Stefan Messer, właściciel i dyrektor generalny Messer Group z siedzibą w Bad Soden w Niemczech.

Podczas restrukturyzacji w 2004 r. grupa Messer sprzedała swoje spółki w Ameryce Północnej francuskiemu Air Liquide S.A. - Dzięki naszemu doświadczeniu w branży i know-how w zakresie technik zastosowań, a także doświadczeniu operacyjnym i globalnej sieci zapewnionej przez CVC, będziemy nadal rozwijać nabyte spółki wraz z wysocedoświadczonymi i zmotywowanymi pracownikami – zapowiedział Stefan Messer.

Alexander Dibelius, partner zarządzający i szef DACH w CVC dodał: - Jest to wyjątkowa okazja, aby stworzyć nowego, globalnego gracza w atrakcyjnym sektorze gazów przemysłowych. Cieszymy się, że możemy współpracować z Messer i rodziną Messer, z którymi łączą nas wieloletnie relacje i zaufanie. Ich kompetencje technologiczne i know-how dotyczące aplikacji będą w przyszłości także kluczowymi aspektami dalszego rozwoju nabytych przedsiębiorstw.

Źródło: Messer

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę