Mniejsza zależność od ropy naftowej? To możliwe

Mniejsza zależność od ropy naftowej? To możliwe Pixabay

Yokohama Rubber opracowała pierwszą na świecie technologię umożliwiającą wydajne wytwarzanie butadienu (surowca do produkcji kauczuku syntetycznego) z biomasy. Nowa metoda umożliwia znaczne obniżenie kosztu produkcji.

Butadien jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji kauczuku syntetycznego - używanego do wytwarzania różnorodnych produktów gumowych, w tym opon samochodowych. Na skalę przemysłową jest on obecnie wytwarzany przez koncerny chemiczne i petrochemiczne jako produkt uboczny pirolizy benzyny ciężkiej. Rozwój niezależnej technologii produkcji butadienu pomoże zmniejszyć zależność od ropy naftowej i obniżyć emisje dwutlenku węgla, co jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Nowa technologia jest też tańsza niż, ta wykorzystywana obecnie.

Odkrycia umożliwiającego wydajne wytwarzanie butadienu z biomasy dokonano w Laboratorium Produkcji Biomonomerów, które zostało utworzone wspólnie przez Yokohama Rubber, Riken CSRS i Zeon Corporation w kwietniu 2020 r. Jego zespołowi badawczemu udało się stworzyć komórki o doskonałych zdolnościach do produkcji butadienu, a zrobiono to przy użyciu nowych sztucznych szlaków i enzymów. Zespół wyprodukował także kauczuk polibutadienowy z butadienu wytworzonego podczas pierwszej na świecie produkcji fermentacyjnej przeprowadzonej przy użyciu nowej technologii.

Źródło: ITR CEE

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę