Mniejsza zależność od ropy naftowej? To możliwe

Pixabay
Reklama
Reklama

Yokohama Rubber opracowała pierwszą na świecie technologię umożliwiającą wydajne wytwarzanie butadienu (surowca do produkcji kauczuku syntetycznego) z biomasy. Nowa metoda umożliwia znaczne obniżenie kosztu produkcji.

Butadien jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji kauczuku syntetycznego - używanego do wytwarzania różnorodnych produktów gumowych, w tym opon samochodowych. Na skalę przemysłową jest on obecnie wytwarzany przez koncerny chemiczne i petrochemiczne jako produkt uboczny pirolizy benzyny ciężkiej. Rozwój niezależnej technologii produkcji butadienu pomoże zmniejszyć zależność od ropy naftowej i obniżyć emisje dwutlenku węgla, co jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Nowa technologia jest też tańsza niż, ta wykorzystywana obecnie.

Reklama

Odkrycia umożliwiającego wydajne wytwarzanie butadienu z biomasy dokonano w Laboratorium Produkcji Biomonomerów, które zostało utworzone wspólnie przez Yokohama Rubber, Riken CSRS i Zeon Corporation w kwietniu 2020 r. Jego zespołowi badawczemu udało się stworzyć komórki o doskonałych zdolnościach do produkcji butadienu, a zrobiono to przy użyciu nowych sztucznych szlaków i enzymów. Zespół wyprodukował także kauczuk polibutadienowy z butadienu wytworzonego podczas pierwszej na świecie produkcji fermentacyjnej przeprowadzonej przy użyciu nowej technologii.

Reklama

Źródło: ITR CEE

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama