Monitorowanie stanu maszyn to wymierne korzyści

NSK
Reklama
Reklama

Usługi monitorowania stanu maszyn CMS firmy NSK zapewniły producentowi pomp oszczędności rzędu 34.500 euro.

Podczas prac nad nowym, bardzo szybkim rozwiązaniem producent pomp odśrodkowych wykorzystywanych do uzdatniania wody został zaskoczony przez wyniki testów prototypu na stanowisku badawczym, które wskazywały na wyższą temperaturę pracy instalacji od założonej w projekcie. Poważnie zaniepokojony skontaktował się z firmą NSK, która wysłała do francuskiej siedziby firmy eksperta Programu Wartości Dodanej AIP+ w celu przeprowadzenia kompleksowej analizy drgań. Badanie zrealizowane jako część usługi monitorowania stanu maszyn (CMS) analizującej kondycję łożysk i powiązanych komponentów, zapewniło klientowi oszczędności rzędu 34.500 euro.

Reklama

Badanie CMS firmy NSK to metoda określania kondycji wewnętrznych komponentów maszyn, takich jak łożyska i zębatki, w trakcie normalnej pracy instalacji. Proces obejmuje badanie wstępne z wykorzystaniem systemu punktacji oceniającym każdą maszynę i jej przydatność pod kątem CMS. Następnie za pomocą oprogramowania analitycznego NSK wykonuje się modelowanie maszyny lub systemu w celu określenia optymalnych punktów monitorowania. Na kolejnym etapie przeprowadza się jednorazową lub okresową analizę zakończoną oceną zebranych danych i raportem.

W przypadku producenta pomp usługa CMS wykazała, że łożyska w prototypie pompy były w optymalnym stanie, bez oznak żadnych usterek. Niemniej jednak analiza drgań wykazała, że przyczyną niewyjaśnionego wzrostu temperatury może być niewłaściwe smarowanie. Pomogło to klientowi w dalszych pracach badawczo-rozwojowych nad prototypem, realizowanych przy użyciu nowej metody smarowania - optymalnej dla aplikacji o dużych prędkościach.

Jako część rozwiązania o wartości dodanej NSK, monitoring stanu maszyn przeprowadzony w zakładzie klienta obejmował wszystkie dane techniczne, warunki pomiarów i wyjaśnienia analizy widma drgań. Podczas próby ze stałą prędkością okazało się, że temperatura zaczęła gwałtownie rosnąć, co wskazywałoby na możliwe problemy z niewłaściwym smarowaniem.

Ta ocena w czasie rzeczywistym kondycji maszyny podczas jej pracy umożliwia zespołowi ekspertów NSK przewidzieć żywotność komponentów o znaczeniu krytycznym, dzięki czemu klient może lepiej zaplanować harmonogram prac konserwacyjnych. CMS to najbardziej czuła i wszechstronna metoda wykrywania wczesnych oznak zużycia i związanych z tym problemów.

W przypadku producenta pomp odśrodkowych usługa CMS pozwoliła zaoszczędzić koszty około półrocznych prac badawczo-rozwojowych, jak również zredukować koszty testów na stanowisku badawczym, co łącznie przełożyło się na oszczędności rzędu 34.500 euro.

Źródło: NSK

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama