Możliwy znaczny wzrost obrotów handlowych z Iranem

Reklama
Reklama

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się 2 września br. z ministrem zdrowia Islamskiej Republiki Iranu Dr Hasanem Ghazi Zade Hashemi. Podczas rozmów obie strony zgodziły się, że obecny niski poziom obrotów handlowych na poziome 50 mln USD nie odpowiada potencjałom i potrzebom obu krajów. 

Polscy przedsiębiorcy bardzo liczą na możliwość ekspansji na rynek irański, który po długim okresie obowiązywania sankcji gospodarczych wymaga ogromnego zastrzyku kapitału, wiedzy, nowoczesnych rozwiązań i dóbr. Oznacza to szansę dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego, przetwórczego, maszynowego, górniczego i wydobywczego oraz motoryzacyjnego i budowalnego.

Reklama

Minister Hashemi prezentował także potrzeby w obszarze ochrony zdrowia, od dostaw leków, specjalistycznego sprzętu, po wspólną budowę szpitali. Minister zdrowia Iranu wskazał czynniki, które mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju polsko-irańskich relacji: wzajemne zaufanie, aktywna współpraca - gospodarcza, kulturalna i turystyczna – oraz narzędzia finansowe: kredyty i ubezpieczenia.

Premier Morawiecki potwierdził, że Polska chce być kluczowym partnerem Iranu. Wykorzystaniu szansy, jaką dla polskich firm stwarza Iran służyć ma program „Go Iran”, którego celem jest dostarczenie wszechstronnego wsparcia polskim inwestorom i eksporterom. Dlatego już wkrótce w Teheranie, jedno ze swoich pierwszych biur handlowych otworzy Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Przedsiębiorcy dostaną więc nie tylko pełną ofertę narzędzi finansowych, ale także doradztwo pozwalające poruszać się pewniej na lokalnym rynku.

Reklama

Obie strony podkreśliły też, że szczególne znaczenie ma wsparcie udzielane firmom z sektora MŚP oraz rozwój współpracy gospodarczej w formule joint-venture. Iran bardzo liczy na transfer polskich nowoczesnych technologii. Na intensywność wzajemnych kontaktów może mieć wpływ planowane otwarcie bezpośrednich połączeń lotniczych między Teheranem a Warszawą. Przedstawiciele obu państw uzgodnili podjęcie działań w tym kierunku.

Z irańskim ministrem zdrowia spotkał się też wiceszef resortu rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki. Spotkanie odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej. Było przygotowaniem do październikowej misji gospodarczej do Iranu, której przewodniczył będzie wiceminister Domagalski-Łabędzki.

Źródło: Miniasterstwo Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama