Na Politechnice Wrocławskiej powstał Mobilny Robot Inspekcyjny

ECPS
Reklama
Reklama

Wyszukiwanie awarii, inspekcja rur i sprawdzanie poprawności wykonania nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych – to główne zadania Mobilnego Robota Inspekcyjnego (MRI), zbudowanego przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Robot ma ok. 40 cm długości, waży niecałe 6 kg i wykonany został z wytrzymałego aluminium. Składa się z korpusu i ruchomej głowicy, w której zamontowany został moduł kamery, przekazujący obraz na ekran komputera. Wokół modułu znajdują się także cztery diody LED, które oświetlają monitorowany teren.

Reklama

Urządzenie może być wykorzystywane m.in. do wyszukiwania awarii, przeprowadzania inspekcji poremontowych oraz sprawdzania poprawności wykonania rur o średnicy od 150 mm i nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Na pomysł opracowania Mobilnego Robota Inspekcyjnego studenci Wydziału Mechanicznego PWr wpadli 2 lata temu, gdy dowiedzieli się, że tego typu profesjonalny sprzęt może kosztować nawet 130 tys. zł. Stworzone przez nich urządzenie może być nawet trzydzieści razy tańsze od stosowanych obecnie pojazdów inspekcyjnych.

Reklama

Pojazd jest całkowicie wodoodporny, a modułowa budowa sprawia, że serwisowanie jest proste i szybkie. Sterujemy nim przy pomocy klawiatury komputera i planujemy, że będzie miał zasięg około stu metrów – mówi Dawid Lukosek, jeden z czterech konstruktorów modelu.

W budowę robota, oprócz Dawida Lukoska, zaangażowani są dwaj inni studenci Wydziału Mechanicznego Tomasz Zimoch i Krzysztof Taraszkiewicz oraz Eliasz Kubala z Politechniki Opolskiej. Studenci PWr są zrzeszeni w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama