Najlżejsza wersja narzędzia do produkcji silników pojazdów elektrycznych

Najlżejsza wersja narzędzia do produkcji silników pojazdów e Kennametal

Nagrodzone narzędzie do obróbki otworów stojana, wykonane metodą druku 3D, waży zaledwie 7 kg, zapewniając szybką wymianę narzędzi i szybki rozruch centrów obróbczych.

Kennametal wprowadza nową generację narzędzia, wyprodukowanego metodą druku 3D, przeznaczonego do obróbki otworów w aluminiowych korpusach silników do pojazdów elektrycznych. Charakteryzuje się ono zmodyfikowaną konstrukcją ramion, większą rurą środkową wykonaną z włókna węglowego oraz dalszą redukcją masy o 20% w porównaniu z oryginalnym projektem. To złożone narzędzie jest w stanie obrabiać trzy duże średnice w jednym cyklu, skracając czas konfiguracji i obróbki przy produkcji komponentów samochodowych oraz zapewniając największą dokładność i najlepszą jakość powierzchni.

narzędzie z druku 3D do obróbki otworów
Wykonane metodą druku 3D narzędzie do obróbki otworów stojana z korpusem z włókna węglowego waży 7,3 kg

Niedawno przeprojektowane narzędzie zdobyło nagrodę Best of Industry MM MaschinenMarkt w kategorii Production and Manufacturing na podstawie głosów czytelników i ekspertów branżowych.

Ponieważ nasi klienci z branży motoryzacyjnej poszerzają ofertę pojazdów hybrydowych i elektrycznych, nadal odpowiadamy na ich zapotrzebowanie na lżejsze systemy narzędziowe. Wykorzystując zaawansowane techniki produkcyjne, takie jak druk 3D, zmniejszyliśmy wagę o kolejne 20% w stosunku do narzędzia pierwszej generacji, jednocześnie poprawiając kontrolę spływu wióra i zwiększając sztywność narzędzia. Innowacje te pomagają naszym klientom pracować szybciej i wydajniej – powiedział Ingo Grillenberger, menadżer produktu z firmy Kennametal.

elementy wykonane w druku 3D
Ramiona w kształcie płata z wewnętrznym przepływem chłodziwa i technologią rozwiercania RIQ. Złożone funkcje wewnętrzne i zewnętrzne, których realizację umożliwia produkcja przyrostowa

Obrabiając trzy średnice w jednym cyklu, narzędzie do obróbki otworów stojana zapewnia bardzo dobre wyrównanie i współosiowość obrabianych powierzchni, równocześnie pozwalając na znaczne skrócenie czasu cyklu. Ten lekki komponent, wykonany metodą druku 3D, umożliwia szybszą wymianę narzędzi oraz zapewnia duże przyspieszenia nawet na mniej wydajnych maszynach. Wymagane parametry powierzchni i tolerancje komponentów są uzyskiwane bezproblemowo.

Bezproblemowy spływ wióra jest możliwy dzięki zastosowanym ramionom w kształcie płata z wewnętrznym przepływem chłodziwa, doprowadzanego precyzyjnie i w wystarczającej ilości do krawędzi skrawających i wkładek prowadzących. Byłoby to trudne lub niemożliwe do taniego wyprodukowania z wykorzystaniem technik tradycyjnych, ale druk 3D umożliwia realizację nawet tak złożonych funkcji wewnętrznych. Dodatkowo system rozwiercania Kennametal RIQ zapewnia łatwą regulację średnicy i bezproblemowe ustawianie nowych płytek.

Źródło: Kennametal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę