Napęd Q2V od Omron zapewnia wysoką jakość sterowania

Omron

Model Q2V to połączenie łatwości instalacji oraz wielofunkcyjności z wysokowydajnym sterowaniem niemal każdym rodzajem silnika prądu przemiennego, a jednocześnie zmniejsza potrzebę konserwacji i zapewnia oszczędność energii.

Nowy kompaktowy napęd Q2V umożliwia elastyczne i energooszczędne sterowanie silnikami indukcyjnymi (IM), silnikami z magnesami stałymi (PM) i synchronicznymi silnikami reluktancyjnymi (SynRM). Falownik służy do regulacji częstotliwości zasilania silników prądu przemiennego w celu regulacji prędkości obrotowej oraz przyspieszenia w pompach, wentylatorach i innych maszynach przemysłowych.

Powiązane firmy

Łatwy montaż i konfiguracja

Falownik Q2V został zaprojektowany z myślą o wygodnym wdrażaniu do eksploatacji: wszystkie wejścia i wyjścia są wyposażone w zaciski bezśrubowe, a sprzęt jest uproszczony dzięki wbudowanemu filtrowi EMC (zgodność elektromagnetyczna) oraz funkcji STO (bezpieczne wyłączenie momentu napędowego), a także tranzystorowi hamowania. Szybszy montaż okablowania zapewnia opłacalność finansową. Inteligentna konfiguracja aplikacji prowadzi użytkowników przez proces ustawiania parametrów.

Uniwersalność zastosowań

Oprócz obsługi różnych typów silników prądu przemiennego falowniki Q2V mają podwójną wartość znamionową, w tym wersje Heavy Duty i Normal Duty. Zapewnia to uniwersalność zastosowań, a przez to możliwość wykorzystania tego samego modelu falownika do napędzania silników o różnych parametrach znamionowych w zależności od charakterystyki obciążenia. W celu zwiększenia wszechstronności użytkownicy mogą dostosować napęd do swoich wymagań za pomocą kreatorów aplikacji. Narzędzia do projektowania graficznego umożliwiają użytkownikom opracowywanie własnych programów i zachowywanie informacji know-how we własnym zakresie.

Sprawdzona wytrzymałość i krótszy czas przestojów maszyn

Wytrzymałe falowniki Q2V są chronione przed kurzem i wilgocią; mogą pracować w temperaturach do 50°C przez 10 lat bez konieczności konserwacji. Gromadzenie danych na poziomie urządzenia umożliwia użytkownikom zapobieganie potencjalnym awariom i unikanie nieplanowanych przestojów. Falowniki Q2V mogą śledzić i zapisywać dane na lokalnej karcie SD lub dostarczać je do systemów IT za pośrednictwem sterowników NX/NJ firmy Omron.

Zwiększanie energooszczędności

Model Q2V zwiększa energooszczędność wszystkich podzespołów w pętli. Dzięki specjalnym metodom sterowania silnikiem, jak na przykład zastosowanie wektora EZ do pomp i wentylatorów, falownik Q2V może napędzać wydajne silniki w najbardziej efektywny sposób. Zaawansowane algorytmy sterowania silnikami zwiększają wydajność nawet o 6% w przypadku silników asynchronicznych i do 2% w przypadku silników z magnesami stałymi, w porównaniu z napędami konwencjonalnymi. Model Q2V jest wyposażony w dodatkowe funkcje zapewniające oszczędność energii w zastosowaniach z obciążeniami o zmiennej lub zmniejszonej charakterystyce momentu obrotowego. Funkcje te pozwalają na automatyczną optymalizację energooszczędności, czyli nawet o 50% mniejsze zużycie energii.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę