Napinacze suwakowe stosowane do podnoszenia urządzeń lub ryglowania osłon

Napinacze suwakowe do podnoszenia urządzeń lub ryglowania Elesa+Ganter

Napinacze suwakowe są stosowane do „przytrzymywania” elementów w przyrządach produkcyjnych. Specyficzna konstrukcja i właściwości powodują jednak, że mogą być one wykorzystywane do realizacji innych funkcji w maszynach, urządzeniach, czy różnego typu sprzęcie.

Napinacze suwakowe są elementami posiadającymi mechanizm przetwarzający ruch ramienia dociskowego na liniowy przesuw trzpienia. Dzięki kinematyce tych mechanizmów, siła wywierana osiowo przez trzpień jest znacznie większa od przyłożonej przez operatora. Dodatkowo, mechanizm blokuje się samoczynnie w jednej, lub obu krańcowych pozycjach. Właściwości te można wykorzystać na wiele sposobów, kilka z nich przedstawiono poniżej.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Podnoszenie

W połączeniu z innymi elementami, napinacze mogą tworzyć układy podnoszenia urządzeń w celu ich ustabilizowania (przy współpracy ze stopami wahliwymi) lub przemieszczenia (przy współpracy z zestawami kołowymi).

Rys. 1 Przykład układu podnoszenia – napinacz serii GN 843.1 + stopa serii LV.A

Ryglowanie

Blokowanie drzwi, osłon, pokryw itp. Bezpośrednio, lub za pośrednictwem cięgien, popychaczy, tulejek prowadzących, sworzni itp.

Rys. 2 Przykład układu ryglowania bezpośredniego – napinacz serii GN 843.1

Innym ciekawym zastosowaniem może być napięcie/naciąg pasa w przekładni pasowej, folii na rolce itp.

Powyżej przedstawione zostały tylko przykładowe napinacze suwakowe. W ofercie Elesa+Ganter znajduje się wiele modeli, charakteryzujących się różnorodnymi sposobami zamocowań, zakresem pracy, wytrzymałością, użytymi materiałami itp. Najpopularniejsze z nich są serie: GN 840, GN 842, GN 843.1, GN 844.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę