Elementy Elesa+Ganter w oprzyrządowaniu montażowym

Elementy Elesa+Ganter w oprzyrządowaniu montażowym Elesa+Ganter

Aby osiągnąć optymalną efektywność i najwyższą jakość pracy, kluczowe jest posiadanie odpowiednich narzędzi i specjalnie przystosowanego miejsca do wykonywania zadań. Jeśli chodzi o sektor elektryczny oraz dziedziny związane z automatyką przemysłową, stoły oraz stelaże monterskie od Radiolex stanowią atrakcyjne rozwiązanie.

Przykładem stołu monterskiego jest model USTM_D90. Stół posiada regulowany kąt ramy („blatu”) w zakresie 0-90° (rys. 1), co jest kluczowe przy niektórych pracach montażowych, jak instalowanie podzespołów w skrzynkach elektrycznych.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Rys. 1. Stół monterski USTM_D90, po prawej z blatem złożonym do pozycji poziomej

Idealne stanowisko pracy powinno mieć możliwość regulacji w kluczowych płaszczyznach lub osiach tak, aby dostosować je do wykonywanych aktualnie prac. W przypadku opisywanego stołu użytkownik może zmienić najważniejsze parametry takie, jak długość, szerokość i położenie kątowe ramy/blatu. Dodatkowo, dzięki zestawom kołowym z blokadą, możliwa jest zmiana umiejscowienia stołu i/lub jego obrót.

Znajdujące się w szerokiej ofercie Elesa+Ganter elementy manipulacyjne są stworzone do tego, by ułatwiać regulację w maszyn i urządzeń. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby klientów i użytkowników i spełniać najwyższe normy funkcjonalności i jakości. Potwierdzeniem tego jest właśnie przykład zastosowania ich w stołach montażowych firmy Radiolex – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

W opisywanym przypadku konkretnym przypadku firma Borucki Studio Design, która na zlecenie spółki Radiolex realizowała projekt stołów montażowych, zdecydowała się skorzystać z bardzo ergonomicznych i pasujących pod kątem designu produktów:

  • Solidne i wygodne w użyciu rękojeści nastawne ERX (rys.2).
Rys.2. Rękojeść nastawna serii ERX
  • Idealnie wpisujące się w cały design oraz kolorystykę, pokrętła VTT-C (rys. 3).
Rys.3. Pokrętło serii VTT-C

Powyższe dźwignie i pokrętła służą do luzowania połączeń, a po odpowiednim przeregulowaniu stołu monterskiego, blokuje się nimi zadane pozycje (rys. 4).

Rys. 4. Przykładowe miejsca zastosowań pokręteł VTT-C oraz dźwigni przestawnych  ERX

Modelem stołu montażowego, o którym należy również wspomnieć, jest USTM_E90 (rys. 5), ponieważ jest to wersja wyposażona w różne udogodnienia, które umożliwiają pracę przy stole (włącznie z jego obsługą) przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Rys. 5. Stół monterski USTM_E90 firmy Radiolex

Jeżeli chodzi o zmiany konstrukcyjne, to głównie polegają one na sterowaniu za pomocą siłowników elektrycznych zarówno wysokością ramy, jak i jego pozycją kątową (rys. 6).

Rys.6. Stół monterski USTM_E90 z ramą złożoną do pozycji pionowej

W tym modelu, z uwagi na konieczność łatwej obsługi przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, zastosowano zestawy kołowe bez blokady oraz osobno stopy wahliwe, które obsługuje się od góry w celu ich wysunięcia, a tym samym unieruchomienia stołu. Dla klientów, którzy nie potrzebują obsługi stóp wahliwych od góry, możliwe jest zastosowanie bardziej kompaktowego rozwiązania, jakim są zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N (rys. 7). Dzięki temu cały design staje się jeszcze bardziej spójny i nowoczesny (rys. 8).

Rys.7. Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N
Rys. 8. Stół monterski USTM_C90 z zamontowanymi zestawami kołowymi ze stopą wahliwą RLE.FF-N

Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ znacznie upraszczają montaż w razie konieczności zastosowania stopy i zestawu kołowego. Ponadto przenoszą obciążenia dynamiczne do 230 kg, więc sprawdzą się w większości aplikacji.

Stoły montażowe firmy Radiolex są ciekawą propozycją dla firm, w których proces montażu wymaga regulacji wysokości, kąta lub wielkości przestrzeni roboczej. Dają one możliwość dostosowania stanowiska pracy do wykonywanych czynności, jak również pod kątem indywidualnych cech antropometrycznych człowieka. Im wyższa ergonomia stanowiska pracy, tym wyższa wydajność pracownika, a na ogólną ergonomię stanowiska pracy mają wpływ między innymi elementy obsługowe, jak pokrętła i dźwignie.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę