Najnowsze z HR
HR
Polski rynek IT atrakcyjny dla zagranicznych firm
– Polski rynek jest atrakcyjny dla inwestorów, bo Polacy imponują pracowitością, są nastawieni na cel i lubią pracować nad rozwiązaniami, które przynoszą kluczowe zmiany w działalności przedsiębiorstw i społeczeństw, a jednocześnie są bardzo lojalni – mówi André Rogaczewski, prezes zarządu Netcompany. Działający w Polsce od 17 lat skandynawski lider branży IT planuje intensywny rozwój na tutejszym rynku i chce do tego wykorzystać potencjał kadrowy. Firma właśnie przeprowadziła się do nowego biurowca, zwiększyła zatrudnienie do 540 pracowników i zapowiada w kolejnych latach dalszy dynamiczny proces rekrutacji.
HR
Ile zarabiają inżynierowie? Które specjalizacje odpłacają się najbardziej?
Inżynierowie OZE, biotechnolodzy, mechatronicy, automatycy, robotycy oraz nanotechnolodzy – według ekspertów to jedne z najdynamiczniej rozwijających się grup zawodowych w Polsce. W niektórych tych branżach już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Który z sektorów ma największy potencjał zawodowy?
HR
Zawód przyszłości ze wsparciem IKEA Industry i ABB
Ponad 100 uczniów wzięło udział w prezentacji nowego kierunku kształcenia o profilu technik robotyk w CKZiU w Zbąszynku. Chętnych przyciągnęła możliwość poznania programu zajęć, które rozpoczną się we wrześniu. Na uczniów czekają wyzwania takie jak programowanie i sterowanie robotami przemysłowymi oraz nauka obsługi systemów robotyki.
HR
Rok 2022 będzie dobry dla inżynierów
Postępująca robotyzacja i automatyzacja, gwałtownie rosnąca liczba danych oraz przyspieszony rozwój technologiczny – to wszystko sprawia, że inżynierowie to jedni z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Na jakie benefity płacowe i pozapłacowe mogą liczyć w 2022 r.?
HR
W Polsce potrzeba specjalistów z obszaru IT
Mimo wysokich zarobków polska branża IT wciąż zgłasza niedobór ok. 50 tys. specjalistów, a popyt na ich usługi stale rośnie. – Szansą na wypełnienie tej luki kadrowej jest napływ programistów z krajów wschodnich, czyli Ukrainy, Białorusi i Rosji – wskazuje Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT. Z badań tej platformy z ofertami pracy wynika, że polscy pracodawcy są otwarci na takie rozwiązanie i aż 75% z nich planuje w tym roku rekrutować i zatrudniać specjalistów IT ze Wschodu, najchętniej programistów na stanowiskach mid. Dla części z nich barierą pozostają jednak kwestie formalno-urzędowe.
HR
Wynagrodzenia w branży IT rosną
Pandemia nie spowolniła wzrostu wynagrodzeń w branży IT. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kontraktorzy zatrudnieni w modelu B2B mogli liczyć na zarobki wyższe od 12,5 do 20% – wynika z danych Just Join IT. Popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów też jest coraz większy, dlatego firmy zaczynają kusić potencjalnych pracowników już nie tylko wysokimi zarobkami, ale i coraz bardziej wymyślnymi benefitami.
HR
W Polsce najtrudniej o pracownika z branży logistycznej
Pracownicy obszaru logistyki otwierają zarówno polski, jak i światowy ranking stanowisk, które najtrudniej jest obsadzić nowymi zasobami. Największe wyzwania dotyczą zatrudnienia magazyniera, operatora wózka oraz inżyniera. Co więcej, niedobór wykwalifikowanych kadr jest wskazywany jako jedno z kluczowych wyzwań w prowadzeniu biznesu w obszarze logistyki w Polsce.
HR
Inżynierki 4.0 w obliczu zmian klimatycznych
Z myślą o zwiększaniu kompetencji cyfrowych młodych kobiet, a tym samym ich szans na rynku pracy, Siemens już po raz czwarty zaprasza studentki uczelni technicznych do udziału w programie edukacyjnym „Inżynierki 4.0”. Uczestniczki będą mogły wziąć udział w serii webinarów prowadzonych przez ekspertów Siemensa oraz firm partnerskich. Pierwszy z czterech dni warsztatowych zaplanowany jest na 30 listopada.
HR
Branża IT walczy o najlepszych specjalistów
Dla specjalistów IT możliwości rozwoju zawodowego są dziś trzecim – po wynagrodzeniu i atmosferze w miejscu pracy – czynnikiem determinującym wybór pracodawcy. Ten aspekt bierze pod uwagę aż 76% z nich, ponad połowa zwraca też uwagę na szkolenia oferowane przez pracodawcę – wynika z badania Biostatu przeprowadzonego dla PGS Software. Przy niedoborze pracowników na rynku zapewnienie warunków rozwoju specjalistom ma dla dostawców usług IT znaczenie strategiczne. Tymczasem polskie software house'y są mocno rozdrobnione, a wiele z nich zaczyna docierać do granic możliwości organicznego wzrostu.
HR
W branży produkcyjnej i nie tylko brakuje wykwalifikowanych pracowników
Firmy z sektora produkcji przemysłowej zgłaszają największą od dwóch lat chęć rozbudowy swoich zespołów. Niedobór wykwalifikowanych kadr to jedna z największych bolączek przedsiębiorstw, nie tylko produkcyjnych. Stąd też konieczność popularyzacji szkolnictwa zawodowego, w którym firmy będą miały realny wpływ na kształtowanie kompetencji dostosowanych do potrzeb pracodawców.
IT w przemyśle
Mazowieckie samorządy z narzędziami Comarch
Około 200 gmin i powiatów z województwa mazowieckiego otrzyma informatyczne systemy kadrowo-płacowe do obsługi spraw pracowniczych. Jednym z nich będzie Portal Pracowniczy Comarch, który pozwoli usprawnić prace działów HR w organizacjach oraz wprowadzi samoobsługę wielu czynności związanych z aktualizacją danych pracowników a także organizacją ich pracy.
HR
Na rynku brakuje programistów
W drugim półroczu 2021 r. liczba ofert pracy w IT wzrosła o 13,1% w porównaniu z I kwartałem br. – tak wynika z raportu „IT Market Snapshot Q2 2021”. Mimo możliwości oferowanych przez ten sektor w całej Unii Europejskiej nadal brakuje 600 tys. specjalistów w tym zakresie. W Polsce natomiast niedobór ten szacowany jest na około 50 tys. osób.
HR
Nowoczesny przemysł potrzebuje specjalistów
Presja cenowa, technologiczna i środowiskowa napędzają transformację cyfrową w przemyśle. Jednak wciąż nawet 52% producentów nie dysponuje wykwalifikowanymi pracownikami, którzy mogliby pomóc w digitalizacji. Tymczasem nowoczesne maszyny będą w najbliższych latach wymagały nowych umiejętności od osób je obsługujących. Aby przemysł mógł się rozwijać, konieczne jest wypełnienie luki w kompetencjach. Pomogą w tym m.in. rzeczywistość rozszerzona i inteligentne rozwiązania IoT.
HR
Nawet 20 000 zł miesięcznie. Tyle może zarobić inżynier
Architekci systemów IT, programiści Java i .NET, ale także specjaliści produkcji, budownictwa oraz automatycy – to czołówka najlepiej zarabiających inżynierów w Polsce. Ich wynagrodzenia przeanalizowali eksperci z Bergman Engineering, dodatkowo wskazując sektory, które w czasie pandemii dołączyły do tego grona.
Rynek
Inżynierowie z jakich branż będą najbardziej poszukiwani?
Branże medyczna i farmaceutyczna, FMCG, e-commerce, usługi kurierskie i programistyczne oraz analityka biznesowa - to sektory, które zdecydowanie zyskały na znaczeniu w mijającym roku. Jak oceniają eksperci, mocno straciło natomiast lotnictwo i motoryzacja. Jaki to będzie miało wpływ na zatrudnienie specjalistów w 2021 r.? Oto najnowsze prognozy.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6