Nowe centra badawcze na mapie Polski

Thinkstock.com
Reklama
Reklama

Na terenie Zabrza i Mazańcowic z pomocą środków Programu Inteligentny Rozwój, powstaną wyposażone w nowoczesny sprzęt, centra badawczo-rozwojowe.

Podczas dzisiejszej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego na Śląsku, podpisano umowy na dofinansowanie budowy i rozwoju centrów w dwóch działających w regionie firmach – Powen-Wafapomp S.A. i Polmotors Sp. z o.o. - Jednym z założeń projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym i rynkach zagranicznych – podkreślił wicepremier Morawiecki.

Reklama

- Mogą to uczynić poprzez rozwój i unowocześnienie swojej działalności, w czym niezwykle pomocne są własne centra badawczo-rozwojowe. Tam pomysły świata nauki i biznesu przeradzają się w konkretne rozwiązania, które następnie są wprowadzane na rynek – dodał.

Grupa Powen-Wafapomp S.A. specjalizuje się m.in. w dostawach pomp przemysłowych dla sektora energetycznego, górnictwa, gospodarki komunalnej i przemysłu petrochemicznego. Na terenie oddziału w Zabrzu powstanie nowocześnie wyposażone centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi wykonywanie pełnych programów badań pomp, rozwój nowych metod projektowania oraz testowanie pomp wielkich mocy (ich produkcję firma chce rozpocząć w przyszłości). Powstaną nowe miejsca pracy. Firma na realizację przedsięwzięcia otrzyma 4,31 mln zł z UE. Całkowita wartość inwestycji to ponad 26,52 mln zł.

Reklama

Centrum badawczo-rozwojowe firmy Polmotors Sp. z o.o. (branża motoryzacyjna) w Mazańcowicach, zostanie zmodernizowane, by móc prowadzić badania m.in. nad procesem tłoczenia hybrydowego (połączenie tłoczenia na zimno z tłoczeniem na gorąco) części samochodowych (wytłoczek) łączonych laserowo czy opracowywaniem autorskich narzędzi. Zostaną utworzone nowe stanowiska pracy. Dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój to 1,04 mln zł. Koszt realizacji inwestycji to ponad 12, 9 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama