Nowe kolumnowe wskaźniki poziomu HCK z czujnikami od Elesa+Ganter

Kolumnowe wskaźniki poziomu HCK z czujnikami od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy serii HCK-ST – HCK-STL z czujnikiem temperatury oraz HCK-E – HCK-E-ST – HCK-E-STL z czujnikiem poziomu i temperatury stanowią rozszerzenie znanej już od wielu lat serii wskaźników HCK.

Kolumnowe wskaźniki poziomu serii HCK charakteryzują się modułową budową. Wskaźnik w wersji podstawowej składa się z dwóch uchwytów, przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą śrub. Pomiędzy uchwytami znajduje się osłona, rurka przez którą przepływa ciecz oraz ekran ochronny. Połączenia wszystkich elementów są zabezpieczone specjalnymi uszczelnieniami (rys. 1).

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Rys. 1. Budowa kolumnowych wskaźników poziomu serii HCK
Rys. 1. Budowa kolumnowych wskaźników poziomu serii HCK

Elektryczny pomiar poszczególnych parametrów cieczy za pomocą wskaźników HCK powstał w wyniku modyfikacji dolnego uchwytu wskaźnika. W zależności od wersji, do uchwytu dodano:

  • czujnik temperatury maksymalnej,
  • czujnik poziomu minimalnego,
  • pływak,
  • uchwyt styków
  • złącze obrotowe z dławikiem i gniazdem dla uchwytu styków (rys. 2).
Rys. 2 Rysunek techniczny HCK-ST – HCK-STL (po lewej) i HCK-E - HCK-E-ST - HCK-E-STL (po prawej)

W zależności od potrzeb kontrolowania parametrów cieczy wyróżniamy wskaźniki:

HCK-ST – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem temperatury maksymalnej ustawionym na 800 C, ze stykiem NO – normalnie otwartym lub NC – normalnie zamkniętym. Dla takiego zestawienia czujnik po przekroczeniu temperatury np. rozłącza dany moduł w celu ostygnięcia lub załącza chłodnicę.

HCK-STL – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem temperatury PT100 (termometr rezystancyjny). Czujnik umożliwia pomiar temperatury w sposób ciągły, w szerokim zakresie wartości.

HCK-E – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego. Wskaźnik dostępny jest ze stykiem NO – normalnie otwartym, NC – normalnie zamkniętym oraz SW – przełączającym. W przypadku styku SW, po osiągnięciu minimalnego poziomu cieczy (poza wyłączeniem urządzenia) można jednocześnie załączyć inny obwód np. kontrolkę niskiego stanu cieczy.

HCK-E-ST – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego oraz temperatury maksymalnej. Układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego i/lub temperatury maksymalnej.

HCK-E-STL – wskaźnik z elektrycznym czujnikiem poziomu minimalnego oraz elektrycznym czujnikiem temperatury PT100. Układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego. Dodatkowo pozwala stale kontrolować temperaturę cieczy.

Dobór odpowiedniego wskaźnika poziomu cieczy nie jest prostym zadaniem. Bardzo często potrzebne są rozwiązania spełniające szereg kryteriów.  Modułowa budowa wskaźnika serii HCK umożliwia w znacznym stopniu dobranie często najlepszego rozwiązania do danej aplikacji. Konstruktor na etapie projektowania na bazie standardowych elementów składowych określić może poniższe parametry:

Tabela konfiguracji standardowych wykonań

Rys. 3. Tabela konfiguracji standardowych wykonań wskaźników serii HCK
  • rozstaw otworów montażowych;
  • materiał z którego wykonane są nakrętki, śruby i podkładki (stal ocynkowana / stal nierdzewna AISI 303 / AISI 316;
  • materiał, z którego wykonywane są pierścienie uszczelniające ( FKM / NBR);
  • materiał, z którego wykonywana jest rura odczytu poziomu cieczy (szkło borokrzemowe /  poliwęglan);
  • przezroczysty ekran ochronny;
  • typ czujnika poziomu minimalnego;
  • rodzaj styku elektrycznego minimalnego poziomu  (NO/NC/SW);
  • rodzaj czujnika / sondy temperatury (rys. 3).

W przypadku konieczności kontrolowania poziomu cieczy, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych wskaźników poziomu cieczy. Seria HCK świetnie sprawdzi się w pracy z olejem, jak i innymi cieczami lub roztworami glikolu. Możną ją wykorzystać np. w:

  • zasilaczach hydraulicznych;
  • dużych przekładniach mechanicznych;
  • zbiornikach do magazynowania oleju napędowego lub innych paliw płynnych;
  • przemysłowych układach chłodzenia;
  • wymiennikach ciepła,
  • zbiornikach procesowych do magazynowania innych mediów w przemyśle.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę