Nowe projekty wiatrowe i fotowoltaiczne

SXC

Pod koniec czerwca rząd przyjął nowelizację ustawy o OZE. Teraz projekt trafi do sejmu. Głównym celem projektu jest fakt, aby został on ostatecznie uchwalony przed przerwą wakacyjną, która zaczyna się 19 lipca. Po ewentualnych zmianach na etapie prac parlamentarnych i podpisaniu przez prezydenta, przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

Zdaniem IEO możliwy termin na ogłoszenie aukcji OZE to listopad/grudzień 2019 r. Do tego czasu inwestorzy mają czas na zakup i przygotowanie potencjalnych projektów OZE. Dotyczy to w szczególności projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, które składać będą oferty w tym samym koszyku aukcyjnym, w którym przewidziano do zakontraktowania energię o łącznej mocy niemal 3 GW. Wobec niepewności co do ewentualnych przyszłych aukcji, tegoroczna aukcja stwarza olbrzymie możliwości dla inwestorów i jest też wyzwaniem dla deweloperów, aby zdążyć z przygotowaniem z jak największą liczbą projektów, w szczególności w segmencie powyżej 1 MW, gdzie podaż projektów/ofert aukcyjnych może być mniejsza od zapotrzebowania określonego przez rząd.

Projekty fotowoltaiczne

Fotowoltaika wciąż notuje trend wzrostowy na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Od lipca do października 2018 r. czterech głównych operatorów sieci dystrybucyjnych zatwierdziło 374 nowych projektów fotowoltaicznych, wśród których blisko 150 uzyskało już warunki przyłączenia do sieci. Łączna moc przyłączeniowa nowych instalacji wynosi około 380 MW. W bazie znajduje się 2131 aktualnie rozwijanych projektów. Najwięcej nowych projektów powstaje w zakresie mocy od 0,5 do 1 MW. Jest to utrzymujący się trend, ponieważ także w poprzednich latach powstawało dużo inwestycji w tym zakresie mocy. Z projektu nowelizacji ustawy o OZE wynika, że moc instalacji PV w aukcji’2019 może wynieść nawet 750 MW.

Projekty wiatrowe

Dzięki systemowi aukcyjnemu lądowa energetyka wiatrowa ponownie ma szansę rozwijać się na rynku polskim. Obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej i przesyłowej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Wśród nich około 90% ma już zawarte umowy przyłączeniowe z operatorami. Łączna moc projektów gotowych do realizacji, zidentyfikowana przez IEO wynosi 1,5 GW. Projekty te w większości uzyskały pozwolenie budowlane przed wejściem w życie tzw. ustawy antywiatrakowej. Z projektu nowelizacji ustawy OZE wynika, że aukcja w 2019 r. dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej powyżej 1 MW będzie miała łączną moc 2,5 GW.

Źródło: IEO

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę