Nowe wersje dociskaczy spawalniczych od Elesa+Ganter

Nowe wersje dociskaczy spawalniczych od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter uzupełniła ofertę dociskaczy o nowe wersje o oznaczeniach GN 864, GN 865, GN 866 w wykonaniu niklowanym chemicznie NC. Dodatkowo model GN 864 jest oferowany w wykonaniu z powłoką antyadhezyjną w postaci Politetrafluoroetylenu (PTFE) FG. Dotychczasowe wersje dociskaczy były oferowane tylko w wersji oksydowanej na czarno i nie nadawały się to do zastosowań w środowisku korozyjnym.

Dociskacze spawalnicze GN 864, GN 865, GN 866 to jeden z wielu elementów do budowy maszyn i urządzeń, charakteryzujący się dużymi siłami przytrzymania i bardzo dużą żywotnością. O konstrukcji, sposobie działania i zastosowaniach można przeczytać w jednym z poprzednich artykułów Dociskacze spawalnicze do wysokowydajnych cykli produkcyjnych. Produkty serii GN 864, GN 865, GN 866 znajdują się w ofercie od wielu lat natomiast obecnie przeszły modyfikację pod kątem powłok zewnętrznych.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Dociskacze spawalnicze Elesa+Ganter
Rys 1. Dociskacze spawalnicze Elesa+Ganter do wysokowydajnych cykli produkcyjnych w wersji niklowanej chemicznie NC

Dzięki stałemu obserwowaniu potrzeb klientów i wnikliwym wsłuchiwaniu się w to, czego oczekują od standardowych elementów maszyn, możemy stale rozbudowywać ofertę o nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę operatorom urządzeń lub przyśpieszające procesy produkcyjne. Nowe warianty dociskaczy rozszerzają możliwości ich zastosowań. Zastosowane powłoki pozwalają na stosowanie ich w środowiskach, w których występuje ryzyko korozji, ale także w przypadku wersji GN 864 chronią powierzchnię dociskacza przed odpryskami powstającymi podczas spawania – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

 Dociskacze GN 864 z powłoką antyadhezyjną Politetrafluoroetylen (PTFE) FG
Rys 2. Dociskacze GN 864 z powłoką antyadhezyjną Politetrafluoroetylen (PTFE) FG

Niklowanie chemiczne, zwane także srebrzeniem, polega na kąpieli metalowych elementów w rozworze zawierającym jony niklu. Na skutek tej kąpieli tworzy się zewnętrzna, twarda, srebrna powłoka. Jej grubość może być różna w zależności od specyfiki zabezpieczanego materiału. Powlekanie metalu stopem niklu daje długotrwałe efekty i znacznie wydłuża dopuszczalny okres eksploatacji różnych przedmiotów. W ten sposób zapewnia się:

  • ochronę metalowych elementów przed korozją;
  • ochronę przed ścieraniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Druga wersja pokrycia dla dociskaczy GN 864 to powłoka antyadhezyjna w postaci Politetrafluoroetylenu (PTFE) FG. Powłoka ta gwarantuje:

  • właściwości antyadhezyjne (non-stick), co zapobiega przyklejaniu się np. odprysków podczas spawania;
  • pracę w temperaturze do 260 C;
  • ekstremalnie niski współczynnik tarcia dla ruchomych części dociskacza;
  • dobrą odporność abrazyjną.

Podsumowując, zastosowanie niklowania umożliwia stosowanie produktów w aplikacjach narażonych na korozję. Takie zabezpieczenie powierzchni zyska popularność w wielu różnych branżach, takich jak: motoryzacja, przemysł maszynowy, wojskowy lub górniczy itp. Natomiast powłoka antyadhezyjna pozwoli na stosowanie dociskaczy w aplikacjach spawalniczych z dużą ilością odprysków.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę