Nowoczesne rozwiązania w branży odlewniczej

Nowoczesne rozwiązania w branży odlewniczej Metallgiesserei Schüle

Targi Metal wraz z towarzyszącymi salonami i pozostałymi wydarzeniami to najważniejsze spotkanie branży metalurgicznej w naszym kraju, a jednocześnie jedna z wiodących imprez branżowych przemysłu odlewniczego na europejskim rynku. Obecni na targach krajowi i zagraniczni wystawcy gwarantują bogatą ofertę rozwiązań, wśród których z całą pewnością nie zabraknie nowoczesnych i zaawansowanych technologii.

Rozwój technologiczny jest nieodłącznym procesem, który na przestrzeni lat zachodzi w każdej branży przemysłowej. Nie inaczej jest i w odlewnictwie. Przyczyny tych zmian są różne, jednak można je pogrupować w dwóch głównych kategoriach. To, po pierwsze, zmiany, które są wywołane chęcią wyróżnienia się na tle konkurencji, uzyskania przewagi konkurencyjnej, a tym samym pozyskania nowych klientów i zwiększenia wielkości sprzedaży oraz uzyskiwanych przychodów. Po drugie, są to natomiast zmiany, które są wywołane przez różne czynniki zewnętrzne. Przedsiębiorstwo musi się zmieniać i dostosowywać do nowych warunków rynkowych, inaczej może wiele stracić, włącznie z utratą swojej konkurencyjności.

Pobierz e-wydanie Magazynu Targowego METAL 2024

Do pierwszej grupy z pewnością należy zaliczyć wszystkie zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwolą odlewniom zoptymalizować swoje procesy, ograniczyć koszty działalności czy zwiększyć jakość wytwarzanych produktów. Dziś standardem staje się  automatyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych, dzięki czemu przedsiębiorstwa z branży są w stanie produkować więcej, taniej i lepiej, a jednocześnie stają się bardziej elastyczne.

Zobacz prezentacje wybranych wystawców targów METAL 2024:

W branży odlewniczej obserwuje się dynamiczny rozwój nowych technologii. Najszybsze zmiany zachodzą w obszarach automatyzacji procesów produkcyjnych, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju – mówi Michał Kozak, Market Manager Poland w firmie Kanthal. I dodaje, że automatyzacja, w tym wykorzystanie robotów i zaawansowanych systemów sterowania, pozwala na zwiększenie efektywności i precyzji produkcji. Cyfryzacja, w tym wykorzystanie technologii Internetu i analizy danych, umożliwia lepsze monitorowanie i optymalizację procesów.

Tego sektora rynku nie omijają również zmiany i nowe rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0. Może nie są one jeszcze standardem, ale powoli będą coraz częściej pojawiać się również w nowoczesnych odlewniach. To np. wirtualizacja procesów (możliwość komputerowej symulacji przebiegu całego procesu wytwarzania odlewów – od szkicu aż po finalny model), która może znacząco skrócić czas przygotowania do wytwarzania danego produktu. Również można sobie wyobrazić rozwiązania, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję. Algorytmy AI będą mogły np. na bieżąco monitorować parametry procesów produkcyjnych i reagować na bieżąco, co pozwoli nie tylko zoptymalizować produkcję, ale również zapobiegać wystąpieniom awarii.

Wiem, że człowiek opiera się przed zmianami, jest pełen obaw, lecz postępu nie można zatrzymać. Jeszcze 10 lat temu sporadycznie robiliśmy systemy grzejne powyżej 500 kW.  Dziś to niemal standard, a coraz częściej pojawiają się instalacje wychodzące daleko poza 1 MW i liczba takich projektów wzrasta.  Stąd też firma KANTHAL inwestuje w nowe technologie, zwiększając zarazem zdolności produkcyjne. Mając świadomość, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami, dodatkowo nawiązaliśmy szereg partnerstw, żeby dać klientom możliwość pełnego wsparcia w jak najszerszym zakresie w jednym miejscu – dodaje Michał Kozak.

Odlewnie coraz bardziej eko

W drugiej grupie dominują zmiany, które są efektem przede wszystkim obecnych trendów proekologicznych. Wynikają one głównie z obostrzenia przepisów unijnych, ale również z rosnącej świadomości ekologicznej przedsiębiorców i odbiorców. Ponieważ odlewnie należą do grona branż energochłonnych, generują odpady, emitują zanieczyszczenia pyłowo-gazowe, coraz częściej przepisy wymuszają wdrażanie odpowiednich zmian, które mają zmniejszyć negatywny wpływ branży na środowisko naturalne. Stąd też coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju proekologiczne rozwiązania i technologie.

Wśród tych rozwiązań można wyróżnić m.in. proekologiczne i nadające się do recyklingu materiały, metody zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych, a także wszelkiego rodzaju energooszczędne technologie, które zwiększą efektywność energetyczną przedsiębiorstw i realizowanych procesów.

Zrównoważony rozwój, obejmujący redukcję emisji, oszczędność energii i recykling materiałów, staje się coraz bardziej istotny w odpowiedzi na rosnące wymagania środowiskowe i regulacyjne – tłumaczy Michał Kozak. – I tu idealnie wpisujemy się potrzeby elektryfikacji przemysłu. Dzięki zastosowaniu elektrycznych systemów grzejnych można bardzie efektywnie wykorzystać energię w piecach. Zarówno w obróbce cieplnej, jak i już na etapie topienia. Mam tu na myśli coraz głośniejsze w mediach rozwiązania, które wykorzystują wodór. W najbliższym czasie należy się również spodziewać wzrostu aktywności klientów końcowych w transformacji energetycznej.

Maciej Cupiał, dyrektor handlowy w firmie, Enimetal zwraca uwagę, że w ciśnieniowym odlewaniu stopów aluminium obserwujemy ciągły rozwój. To, co go napędza, to chęć optymalizacji procesu celem ograniczenia kosztów produkcji i zmniejszenia wpływu na środowisko.

Wobec powyższego obserwujemy na rynku stosunkowo młode i nowoczesne technologie, choć już znane i sprawdzone, które są obecnie wdrażane przez coraz więcej odlewni. Najlepszym przykładem jest smarowanie form za pomocą środków bezwodnych, czyli mikro-oprysku – mówi Maciej Cupiał. – Ośrodki naukowo-badawcze również nie spoczywają na laurach. Przykładem może być pozostająca jeszcze w obszarze badań, ale dobrze zapowiadająca się technologia odlewania ciśnieniowego ze stopów w postaci półstałej (semi-solid), która może zrewolucjonizować proces i samego odlewania pod ciśnieniem i przygotowania metalu, tj. topienia/modyfikacji/czyszczenia/rafinacji. Dla nas, jako producenta modyfikatorów, środków do czyszczenia czy rafinacji, to ważne, żeby również być gotowym na rozwój w tym obszarze.

Bogata oferta wystawców podczas Przemysłowej Jesieni w Kielcach

Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa Metal, a także towarzyszące im targi Heat Treatment, Recykling, Aluminium & Nonfermet, a także Control-Tech, od lat przyciągają największych graczy z tego sektora rynku. I to nie tylko z krajowego podwórka. Można się więc spodziewać dużej dawki nowości, ciekawych rozwiązań i technologii, które w najbliższych lat mogą decydować o rozwoju całej branży.

Podczas targów Metal kładziemy nacisk z jednej strony na stal do zastosowań inżynierskich, jaką jest Toolox®. Jej unikalność spowodowana jest uniwersalnością (stal do pracy na gorąco, na zimno), wszechstronnością zastosowań (na noże, formy, tłoczniki, prowadnice, matryce). Dostarczamy ją już w stanie ulepszonym cieplnie do 45HRC, co też znacznie skraca czas realizacji zleceń po stronie naszych klientów – wyjaśnia Jan Dyrda, kierownik dz. marketingu w Oberon Robert Dyrda. – Jednocześnie jednak oprócz niej i „klasycznych” stali oferujemy opatentowane hiszpańskie stale odprowadzające ciepło (o przewodności cieplnej aż 62 W/mK!) czy do pracy na gorąco po przetopach elektrożużlowych.

Jak mówi Maciej Cupiał z firmy Enimetal: – Misją firmy jest pomoc naszym partnerom w poprawie jakości, przy optymalizacji kosztów, zmniejszeniu szkodliwego wpływu na środowisko oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników odlewni. Na targach Metal postawimy na technologie mikro-oprysku. W tym obszarze chcemy pomagać kompleksowo – począwszy od projektu i wykonania formy z właściwą kontrolą temperatury, przez monitorowanie i optymalizację procesu z wykorzystaniem technologii termowizyjnej, po dostawę najnowszej generacji środków smarnych.

Kolejnym rozwiązaniem, na które firma Enimetal będzie kłaść nacisk w Kielcach, to systemy termoregulowanych komór wyposażonych w wymienne tuleje oraz tłoki pierścieniowe wraz z układem smarowania. Ten bardzo zaawansowany produkt jest gotowy na pracę w obiegu zamkniętym, który pozwala na jego odzysk i powtórne użycie. To u wielu partnerów firmy zapewni rewolucję w wydajności w systemie komora–tłok, a tym samym znaczną redukcję szkodliwych odpadów.

Podczas targów Metal w Kielcach firma Kanthal będzie szczególnie koncentrować się na rozwiązaniach z zakresu elektryfikacji procesów przemysłowych.

Nasze doświadczenie w tej dziedzinie, które gromadzimy od prawie 100 lat, pozwala nam oferować rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność energetyczną, ale także przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju przemysłu – mówi Michał Kozak. Firma zaprezentuje swoje innowacyjne technologie, takie jak Flow Heater, który dostępny jest już w wersji 60 kW. Oferuje także szereg indywidualnych rozwiązań. Kanthal posiada m.in. cały proces produkcyjny i wspólnie z klientami rozwija nowe produkty.

Na potrzeby masowej produkcji dostosowaliśmy KANTHAL SUPER 1700 do wersji KANTHAL SUPER 1700N (N jako pierwsza litera z nazwy naszego klienta lub po prostu NEW). Ta symbioza pozwoliła radykalnie obniżyć koszty produkcyjne, nie mając prawie żadnego wpływu na jakość grzałek. Na targach nie może zabraknąć także Kanthal GLOBAR SiC,TUBOTHAL, APM TUBE, a także Fibrothal. Jednak głównym celem będzie rozmowa z naszymi gośćmi. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, aby dowiedzieć się, jak nasze produkty mogą wesprzeć Państwa firmę w tych kluczowych obszarach – dodaje Michał Kozak.

Z kolei firma Spectro Poland podczas zbliżających się targów Metal zamierza zwrócić uwagę na rozwiązania, które odpowiadają na aktualne wyzwania branży odlewniczej.

Naszym priorytetem jest zaprezentowanie najnowszego modelu spektrometru iskrowego SPECTROMAXx, który charakteryzuje się wysoką precyzją i dokładnością pomiarów, co jest kluczowe w przemyśle metalurgicznym i odlewniczym. Chcielibyśmy zaprezentować jego wysoką dokładność i precyzję przy jednoczesnym skróceniu czasu analizy, o czym można się przekonać testując prezentowany przez nas spektrometr SPECTROMAXx – mówi Ewelina Wnuk, kierownik biura w firmie Spectro Poland. – Nasze stoisko E-33 będzie miejscem, gdzie podczas indywidualnej prezentacji przedstawimy działanie spektrometru, a także przeprowadzimy analizę dostarczonych próbek. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję osobiście przekonać się o wysokiej dokładności, szybkości oraz niezawodności spektrometru w praktyce.

Przede wszystkim zależy nam na dalszej budowie świadomości zrównoważonego rozwoju. Nasza firma podjęła już działania wprowadzające strategię ESG i to będziemy podkreślać. Rozpoczęliśmy proces liczenia śladu węglowego, żeby skutecznie nim zarządzać, doprowadzając do zeroemisyjności w 2030 r. – mówi Katarzyna Bernaciak, dyrektor sprzedaży w firmie ZGM Zębiec S.A. – W ofercie spółki znajdują się produkty z obniżoną emisją. Dla branży odlewniczej są to mieszanki bentonitowe ACTIVE ECO i ACTIVE ECO PLUS, które poza ograniczeniem emisji szkodliwych substancji organicznych, zmniejszają zużycie mieszanek (co obniża koszty produkcji), poprawiają jakość powierzchni odlewów i płynność masy formierskiej oraz usprawniają proces wybijania odlewów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w dalszym ciągu produkty tradycyjne znajdują zastosowanie na rynku polskim i zagranicznym, chociaż powoli przemysł przekonuje się także do nowych rozwiązań i produktów.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę