Nowoczesny skaner Micron3D color 18 MPix

Nowoczesny skaner Micron3D color 18 MPix Smarttech

Skanowanie 3D obiektów o złożonych strukturach, takich jak: zdobienia ceramiczne, ubrania czy płótna olejowe, było dotychczas problematyczne. Polska firma Smarttech, od 20 lat zajmująca się projektowaniem i budową skanerów 3D, stworzyła skaner, będący odpowiedzią na unikatowe potrzeby branż archeologicznej i muzealnej, czyli Micron3D color 18 MPix. Premiera nowego urządzenia została ogłoszona podczas konferencji online, w której udział wzięło ponad 150 uczestników z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.

Micron3D color 18 MPix skierowany jest w szczególności do branż archeologicznej i muzealnej, posiada odporną na wahania temperatury obudowę z włókna węglowego oraz wymienne filtry pyłoszczelne, które ułatwiają pracę w terenie. Zastosowana technologia skanowania 3D, wykorzystująca światło białe LED, daje pełną gwarancję bezpieczeństwa mierzonych obiektów dziedzictwa narodowego, nawet artefaktom szczególnie czułym, dla których światło lasera (nieużywane w tym modelu!) mogłoby być szkodliwe.

Micron3D color 18 Mpix może być wykorzystywany do wieczystej archiwizacji, tworzenia wirtualnych muzeów i wykonywania kopii eksponatów w technologii druku 3D w kolorze. Pozwala na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych, a specjalne środki nieszkodliwe dla powierzchni wrażliwych obiektów umożliwiają również skanowanie przedmiotów przezroczystych. Bezpośrednia integracja głowicy skanującej z systemem oświetlenia bezcieniowego pomaga w realistycznym odwzorowaniu tekstury mierzonego obiektu. Model ten znajdzie swoje zastosowanie również w pracy przy tworzeniu animacji i gier komputerowych.

Narzędzie

Ze względu na swoje zastosowanie sam skaner i oprogramowanie zostały zaprojektowane tak, aby nie wymagały specjalistycznej wiedzy technicznej i pozwalały na pracę na średniej klasy laptopie. Skaner dostarczany do użytkownika jest fabrycznie skalibrowany – gotowy do pracy praktycznie natychmiast po podłączeniu. Moduł automatycznej obróbki danych gwarantuje każdemu użytkownikowi szybkie i łatwe pozyskiwanie wiernego odwzorowania obiektu.

Grafika
Wynik skanowania 3D z kolorem

Automatyczne funkcje skanera Micron3D color 18 MPix pozwalają chociażby na: wymiarowanie, tworzenie wirtualnych przekrojów, obliczanie pola powierzchni bądź objętości obiektu mierzonego, czyli na tworzenie pełnej dokumentacji cyfrowej. Model ten umożliwia również stworzenie kolorowej mapy odchyłek służącej do pomiaru odkształceń obiektu powstałych pod wpływem czasu, warunków środowiskowych lub użytkowania.

Wirtualny przekrój
Wirtualny przekrój umożliwiający badania nad obiektem

Taka opcja daje użytkownikowi możliwość określenia marginesu dopuszczalnego błędu i wygenerowania raportu dla instytucji lub osoby zamawiającej skan. Seria Micron3D color oferuje jedyne obecnie dostępne na rynku skanery o tak wysokiej rozdzielczości skanowania, które pozyskują jednocześnie informacje o kolorze obiektu w każdym punkcie pomiarowym bez konieczności mapowania tekstury.

Inne modele serii Micron3D color firmy Smarttech były dotychczas wykorzystywane m.in. w Narodowym Muzeum Prehistorii na Tajwanie, Muzeum Paleolitu w Gruzji oraz w wielu polskich muzeach, takich jak: Muzeum Ziemi Kaliskiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Twierdzy Wisłoujście, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Instytucie Archeologii oraz w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii na Uniwersytecie Warszawskim. Skaner Micron3D color znalazł również zastosowanie w Laboratorium Biobank na Wydziale Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego do wymiarowania i kolorowego skanowania ludzkiej czaszki.

Źródło: Smarttech

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę