Nowy indeks na warszawskiej giełdzie

Nowy indeks Innovator na warszawskiej giełdzie Pixabay

Nowy indeks na warszawskiej giełdzie to wspólne przedsięwzięcie promocyjne realizowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Działania mają na celu prezentowanie, a dzięki temu promowanie spółek giełdowych, które rozwijają swój potencjał we współpracy z polskim sektorem naukowym – reprezentowanym właśnie przez Łukasiewicza. Notowania według ustalonego modelu będą publikowane codziennie – począwszy od 12 kwietnia 2021 r.

Koncepcję Indeksu Łukasiewicza Innovator zaprezentowali Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, i Marek Dietl, prezes zarządu GPW w Warszawie w grudniu 2020 r., podczas „Debiutu Łukasiewicza”. 1 kwietnia 2021 r. zaś opublikowano listę uczestników indeksu wraz ze szczegółowymi informacjami na temat powziętej metodyki.

W ostatnich latach kompleksowo został przebudowany system wsparcia innowacyjności w Polsce. Efekty widać w liczbach – nakłady krajowe brutto na badania i rozwój wzrosły z 0,94% PKB w 2016 r. do poziomu 1,32% w roku 2019 i wyniosły 30,3 mld zł, co z kolei jest wzrostem w stosunku do 2018 r. o 18,1%. Ambitny plan na zwiększenie nakładów na badania i rozwój do 1,7% PKB w 2020 r. wydaje się więc jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Wiele spółek giełdowych opiera swoje strategie konkurowania na rozwijaniu innowacyjnych produktów i usług. Chcemy te spółki pokazać inwestorom poprzez umieszczenie ich w nowym indeksie Innovator tworzonym z Siecią Badawczą Łukasiewicz – podkreślił Marek Dietl.

Portfel indeksu obejmuje spółki notowane na głównym rynku GPW oraz na rynku NewConnect, które współpracują z Łukasiewiczem. Wagi wszystkich spółek uczestniczących w Indeksie są równe na dzień okresowego przeglądu. Aktualizacja listy uczestników indeksu będzie przeprowadzana cztery razy do roku: po ostatniej sesji marca, czerwca, września oraz grudnia.

Indeks Łukasiewicza Innovator jest kalkulowany w trybie jednolitym. Jego wartości będą udostępniane przez GPW Benchmark autoryzowanym agencjom informacyjnym, tak samo jak inne indeksy giełdowe. Pierwszy portfel indeksu obejmuje 14 spółek giełdowych, takich jak: AC, Budimex, CCC, Grupa Azoty, Lubawa, PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen, Polwax, Tauron Polska Energia, Vigo System, XTPL, 4MASS, Blirt i Scope Fluidics.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę