Nowy projekt za 100 mln zł dla elektrociepłowni PKN Orlen

PKN Orlen

Doosan Power Systems jest na ostatniej prostej w negocjacjach w sprawie dostawy, zaprojektowania i instalacji turbozespołu dla PKN Orlen.

Spółka stara się również o kontrakty na wyposażenie bloków węglowych w elektrowniach w Bośni i Kosowie. Oprócz projektów realizowanych w formule EPC [engineering, procurement and construction] firma dostrzega także potencjał sprzedaży wysoko sprawnych urządzeń, takich jak turbiny parowe. Równolegle prowadzi prace nad systemami do dekarbonizacji oraz spalania węgla.

Jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji z Orlenem w kwestii dość sporego projektu o wartości ponad 100 mln zł na dostawę turbozespołu w formule pod klucz – mówi Mariusz Marciniak, dyrektor sprzedaży na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią spółki Doosan Power Systems.

Projekt dotyczy zaprojektowania, dostawy oraz zabudowy turbozespołu o mocy 70 MW, który będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze. Inwestycja będzie realizowana w Elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku. Zamawiający zakłada jednocześnie zawarcie z wykonawcą długoterminowej umowy serwisowej.

Doosan Power Systems nie ogranicza się jedynie do polskiego rynku. W kręgu zainteresowania spółki znajdują się również m.in. kraje bałkańskie.

W innym rejonie również składamy oferty, szczególnie w takich krajach, jak Bośnia czy Kosowo – to są bloki węglowe, które są bardzo odpowiednie dla naszych technologii. Skupiamy się również na działalności serwisowej dla szerokiej gamy klientów. Jest to serwis turbin, kotłów i innych urządzeń energetycznych – tłumaczy dyrektor Marciniak.

Spółka Doosan Power Systems mocno inwestuje w rozwój swojego przedstawicielstwa w Polsce. Kosztem blisko 50 mln złotych na początku roku oddano do użytku centrum serwisowo-technologiczno-logistyczne w Rybniku. W kompleksie o łącznej powierzchni 8,5 tys. mkw. zatrudnienie znalazło ponad 500 osób.

– Natomiast jeśli chodzi o inwestycje w technologie, to ciągle rozwijamy systemy dekarbonizacji. Mamy centrum badań i rozwoju w Szkocji i tam ciągle prowadzimy badania nad CCS [Carbon Capture and Storage]. Chcemy, żeby spalanie węgla było bardziej efektywne, dlatego pracujemy nad tzw. oxyspalaniem, czyli spalaniem w tlenie, które również limituje emisję do atmosfery – tłumaczy ekspert.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę