Nowy rekord finansowania w leasingu

SXC
Reklama
Reklama

Branża leasingowa sfinansowała w 2013 roku aktywa o wartości ponad 35 mld złotych, ustanawiając tym samym nowy rekord (poprzedni utrzymywał się od 2008 roku). Jest to także aż o 13% większa wartość niż w roku 2012. Łączna wartość aktywnego portfela na koniec 2013 roku wyniosła 64,5 mld zł, z czego ruchomości stanowią 56,5 mld zł, a nieruchomości 8 mld zł.

Rok 2013 jest rekordowym pod względem wartości finansowania w historii tej branży. Poprzedni najlepszy wynik branża osiągnęła w 2008 roku, finansując aktywa w kwocie 32,9 mld.

W ruchomościach, pod względem dynamiki, każdy kolejny kwartał był zdecydowanie lepszy od poprzedniego:

  • -1,3% r/r dla I kw.
  • 5,8% dla II kw.,
  • 16,0% dla III kw.
  • 30,2% dla IV kw. 2013 roku.

 

Reklama

Pojazdy
Cały rynek rósł w minionym roku we w miarę zrównoważony sposób, jednak to finansowanie pojazdów stało się głównym motorem wzrostu. W przypadku samochodów ciężarowych na bardzo dobry wynik (64,4% r/r w IV kw.) wpłynęła perspektywa wdrożonej od 1 stycznia 2014 normy Euro 6.

Z kolei na dobry wynik w przypadku samochodów osobowych, poza poprawiającą się ogólną koniunkturą, duży wpływ miało odnawianie leasingu przez przedsiębiorców, którym kończyły się umowy samochodów z kratką, masowo zawierane w latach 2009-2010.

Reklama

Maszyny
Pierwsze półrocze w maszynach wyglądało kiepsko, głównie za sprawą załamania w branży budowlanej. Jednak druga połowa roku to już wyraźna poprawa koniunktury i odnawianie przez firmy parków maszynowych. Nawet budowlanka, choć oczywiście znalazła się finalnie pod kreską, to jednak zaczęła odrabiać straty pod koniec roku.

Pożyczka
Z roku na rok rośnie udział pożyczki w ogólnej produkcji firm leasingowych. W tym roku jest to już 14,4% całości finansowania. Pożyczką finansowane są głównie maszyny i urządzenia (75,4%), jednak wyraźnie wzrósł udział pojazdów (21,9% w 2013 wobec 10,3% w 2012).

Nieruchomości
Finansowanie leasingiem nieruchomości nadal jest w naszym kraju bardzo małe. Wynik jest co prawda o 11,1 % lepszy niż w 2012 roku, jednak wszystko za sprawą I półrocza, który był „anomalią”. W drugiej połowie roku wszystko wróciło do „normy” i dynamika była ponownie ujemna. Kwota finansowania nieruchomości stanowi zaledwie 4,5% całego wyniku branży - więc nie ma się czym chwalić.

źródło: FmLeasnig.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama