NSK wprowadza usługę monitorowania stanu maszyn

NSK
Reklama
Reklama

Usługi monitorowania stanu maszyn (Condition Monitoring Services) to sprawdzona technika okresowej analizy, która zapewnia integrację maszyn z programem konserwacyjnym.

Aby pomóc klientom w korzystaniu z zalet tej techniki, NSK wprowadziła portfolio usług monitorowania stanu maszyn (CMS), stanowiące część nowego Programu Wartości Dodanej AIP+. Spójna aplikacja CMS obejmuje: wstępną ocenę przydatności rozwiązania CMS oraz określenie sposobu monitorowania, zbieranie danych z wykorzystaniem wyposażenia NSK mierzącego wibracje, temperaturę i prędkość, analizę danych pozwalającą określić stan maszyny oraz pełny raport obejmujący rekomendowane działania.

Reklama

Wszelkie niepożądane siły generowane np. przez niewspółosiowość czy niewyważenie komponentów można łatwo zidentyfikować, korzystając z wyposażenia NSK monitorującego stan maszyn, które może np. mierzyć wibracje w trzech osiach jednocześnie. Wyposażenie to jest także w stanie ujawnić wszystkie problemy związane z brakiem smarowania lub możliwością wystąpienia przedwczesnych usterek.

Błędy związane z niewspółosiowością i niewyważeniem mają negatywny wpływ na wydajność i żywotność maszyn w związku z generowaniem niepożądanych sił. Niemniej jednak eksperci NSK, korzystając z osprzętu monitorującego, są w stanie przeprowadzić pełną dynamiczną korektę wyważenia. To trójstopniowy proces zwykle wymagający dopasowania i rozmieszczenia obciążeń na wirniku maszyny oraz ponownego oszacowania niewyważonej wielkości. Operacja ta jest szczególnie przydatna w aplikacjach pomp i wentylatorów, gdzie występują znaczne masy rotujące.

Reklama

Dalsza analiza może zidentyfikować podstawową przyczynę problemu, taką jak pęknięcie w wewnętrznym pierścieniu lub niepożądane obciążenie, co pomaga sporządzić raport CMS obejmujący mapę «zdrowia» maszyny.

Usługi CMS pomagają użytkownikom monitorować trendy stanu maszyn oraz ulepszać zaplanowane reżimy prac konserwacyjnych w taki sposób, aby można było precyzyjnie przewidzieć usterki łożysk przed ich faktycznym wystąpieniem, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy typowe budżety na czynności konserwacyjne mogą wynosić od 15 do 40% rocznych obrotów. Wszelkie uzyskane w ten sposób oszczędności poprawiają produktywność, szczególnie w przypadku gdy zostaje wydłużony czas działania maszyn.

Źródło: NSK/Mepax

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama