Obrabiarka CLX 450 TC: start do 6-stronnej, kompletnej obróbki

Obrabiarka CLX 450 TC do 6-stronnej, kompletnej obróbki DMG Mori

Wraz z nową obrabiarką CLX 450 TC i wrzecionem do toczenia/frezowania compactMASTER firma DMG MORI odpowiada na rosnące wymagania toczenia uniwersalnego.

    • Maksymalna użyteczność obszaru roboczego dzięki wrzecionu compactMASTER,
    • Magazyn z 30 narzędziami (opcjonalnie 60) dla maksymalnej elastyczności,
    • Nie są wymagane narzędzia kątowe dzięki osi B (rozdzielczość 0,001°),
    • Minimalne czasy konfiguracji i przestojów dzięki wielofunkcyjnym i siostrzanym narzędziom,
    • Oś Y w standardzie do mimośrodowego toczenia i frezowania.

Powiązane firmy

DMG MORI Polska Sp. z o.o.

Uniwersalne obrabiarki DMG MORI są od dziesięcioleci integralną częścią parku maszynowego wielu operacji CNC. Wraz z nowym CLX 450 TC ten producent obrabiarek po raz kolejny zdołał na nowo zdefiniować uniwersalne toczenie. Aby sprostać rosnącym wymaganiom produkcyjnym przy mniejszej liczbie i większej różnorodności części, DMG MORI wprowadza nowy typoszereg CLX TC, w którym oś B z wrzecionem tokarsko-frezarskim compactMASTER zastępuje tradycyjną głowicę narzędziową. W wyposażeniu znajduje się automatyczny zmieniacz narzędzi z ich magazynem, zwykłym mocnym wrzecionem głównym i konikiem lub opcjonalnym przeciwwrzecionem. To sprawia, że światowa premiera jest idealnym startem do 6-stronnej kompletnej obróbki.

Ostatnie lata wyraźnie pokazały, że obróbka tokarsko-frezarska stale zyskuje na znaczeniu – mówi Harry Junger, dyrektor zarządzający Gildemeister Drehmaschinen, przyglądając się rozwojowi rynku. Stwierdza, że złożoność komponentów stale rośnie, a minimalizacja czasów konfiguracji jest najwyższym priorytetem. – Jako producent obrabiarek, odpowiadamy na ten trend poprzez lepszą integrację technologii, co dobitnie pokazuje światowa premiera CLX 450 TC.

obrabiarka
Koncepcja maszyny z osią B wymaga tylko jednego narzędzia dla wrzeciona głównego i przeciwwrzeciona

Centralnym elementem nowego CLX 450 TC jest oś B z wrzecionem tokarsko-frezarskim compactMASTER. Oś Y umożliwia obróbkę mimośrodową nawet w wersji standardowej, natomiast magazyn narzędzi z 60 miejscami – standardowo 30 – umożliwia produkcję kilku różnych elementów bez pośrednich ustawień narzędzi. Narzędzia można oczywiście ładować i rozładowywać równolegle w czasie obróbki, dzięki czemu czasy przezbrajania są jeszcze bardziej skrócone. 

Koncepcja obrabiarki z osią B wymaga tylko jednego narzędzia dla wrzeciona głównego i przeciwwrzeciona – wyjaśnia Harry Junger. Ponadto, jak mówi, możliwe jest użycie narzędzi wielofunkcyjnych i narzędzi siostrzanych, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie elastycznej automatyzacji bezobsługowych zmian. Wrzeciono compactMASTER oferuje podobne zalety we frezowaniu CNC: jest tylko jedno narzędzie do frezowania promieniowego i osiowego, nie są wymagane żadne specjalne głowice kątowe, a skomplikowana obróbka jest możliwa przy użyciu standardowych narzędzi.

kołnierz, koło zębate, wał krzywkowy
Dzięki osi B z wrzecionem tokarsko-frezarskim compactMASTER obrabiarki CLX 450 TC umożliwiają bardzo wydajną obróbkę nawet skomplikowanych elementów

Według Harry'ego Jungera oś B również sprzyja stabilności procesu: – Umożliwia ona kompleksowy pomiar obrabianego elementu sondą pomiarową już na obrabiarce. Ponadto nad głównym wrzecionem, poza obszarem roboczym, znajduje się również zintegrowany czujnik do pomiaru narzędzi. I dodaje, że ryzyko kolizji jest również znacznie niższe w przypadku narzędzia w miejscu obróbki. Długość toczenia 1100 mm i średnica toczenia 400 mm zapewniają wystarczającą ilość przestrzeni na różnorodne elementy.

Odnośnie sterowania, CLX 450 TC jest wyposażony w przyjazną dla użytkownika linię rozwiązań SIEMENS 840D i 19-calowy panel dotykowy. Oryginalność cykli technologicznych DMG MORI do obróbki CNC przyspiesza obsługę, monitorowanie procesu i programowanie nawet aż do 60%. – Wiedzę technologiczną przechowujemy w programie, a programowanie sterowane podpowiedziami minimalizuje potencjalne błędy – dodaje Harry Junger. Jest pewien, że CLX 450 TC jest kompletnym przyszłościowym pakietem: – Centrum tokarsko-frezarskie zapewnia wszystko, czego świadomi cen użytkownicy mogą oczekiwać od tokarki uniwersalnej w nadchodzącej dekadzie.

Źródło: DMG MORI

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę