Otuliny z najniższą absorbcją wody

Otuliny firmy Paroc z najniższą absorbcją wody Paroc

Firma Paroc opracowała nowoczesną technologię ograniczającą ryzyko korozji pod izolacją. Oprócz doskonałych właściwości mechanicznych, ogniochronnych i termoizolacyjnych, nowe otuliny z serii Paroc Water Repellent charakteryzują się najniższą nasiąkliwością wody oraz najwyższym zakresem temperatur.

Do dziś zjawisko korozji pod izolacją, znane też szeroko pod nazwą CUI (ang. Corrosion Under Insulation), stanowi jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzą się właściciele zakładów, inżynierowie utrzymania ruchu oraz projektanci i wykonawcy zajmujący się obiektami przemysłowymi. Erozja zaizolowanych rurociągów i urządzeń generuje większe straty energii, skraca czas efektywnej eksploatacji oraz prowadzi do niezaplanowanych przestojów. To wszystko przekłada się bezpośrednio na koszty operacyjne zakładu.

Cena, jaką przychodzi zapłacić za ignorowanie problemu, jest niestety wysoka. W przeciętnej wielkości rafinerii, gdzie znajduje się około 500 kilometrów rurociągów oraz ponad 100 000 m2 powierzchni zbiorników i urządzeń pokrytych izolacją, koszty napraw i wymiany elementów uszkodzonych w wyniku CUI liczone są w dziesiątkach, jeśli nie setkach tysięcy dolarów. A do tych kwot należy doliczyć jeszcze nakłady wynikające ze strat energii.

Najlepsza ochrona przed wodą

Nowe produkty z serii Paroc Water Repellent zapewniają doskonałą ochronę przed CUI z dwóch powodów. Pierwszy to bardzo wysoka wodoodporność oraz paroprzepuszczalność, co zapobiega podciąganiu wody oraz umożliwia łatwe odparowanie izolacji. Drugi – bardzo niska zawartość wymywalnych chlorków oraz kwaśnych związków chemicznych, które w normalnych warunkach wchodzą w reakcję z wodą i powodują korozję naprężeniową stalowych elementów.

Testy przeprowadzone przez Eurofins, wiodącą na świecie, niezależną grupę laboratoriów, potwierdzają, że otuliny z serii Paroc WR wchłaniają 0,1 kg/m2 wody – 10 razy mniej od najbardziej wymagającej normy EN 13472, a także połowę tego, co wiodące na rynku rozwiązanie na bazie wełny kamiennej. Co nie mniej istotne, produkty utrzymują maksymalnie krótki czas występowania środowiska korozyjnego pomiędzy rurociągiem a materiałem izolacyjnym. Włóknista, porowata struktura wełny umożliwia odsączenie dowolnej ilości wody i odparowanie wilgoci.

Paroc, absorbcja wody
Właściwości hydrofobowe wełny kamiennej firmy Paroc i konkurencyjnych rozwiązań

Korzyści na okrągło

Izolacje przemysłowe firmy Paroc zapewniają taki sam poziom izolacji termicznej dla odcinków prostych i kolanowych, obejmują szeroki zakres długości i średnic rurociągów oraz dostępne są w wielu różnych grubościach, dzięki czemu mogą być stosowane w najwyższym zakresie temperatur spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań z wełny kamiennej. Otuliny Paroc utrzymują doskonałe właściwości hydrofobowe w temperaturze aż do 300°C.

Nowe produkty dostępne są zarówno w wariancie jedno-, jak i dwuwarstwowym. Otuliny dwuwarstwowe w wariancie Paroc Pro Lock WR, wyposażone w zamek typu Z, zamontujemy tak szybko, jak izolację jednowarstwową, skracając czas montażu nawet o 50% w porównaniu do standardowych mat na siatce, które wymagają zastosowania konstrukcji wsporczych.

Źródło: Paroc

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę