W Krakowie można zobaczyć, jak funkcjonuje fabryka przyszłości

W Krakowie powstał Showroom Fabryki Przyszłości Krakowski Park Technologiczny

Inteligentne roboty, sieć 5G, autonomiczne roboty mobilne, wirtualna rzeczywistość czy Internet Rzeczy – to przykładowe technologie z obszaru Przemysłu 4.0, które można zobaczyć w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry.

Showroom Fabryki Przyszłości hub4industry to przestrzeń zaprojektowana przez ekspertów i praktyków nowych technologii. W showroomie prezentowane są kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego, w tym m.in. inteligentna robotyzacja, niezawodna sieć bezprzewodowa, inteligentna analityka, elastyczna logistyka i cyberbezpieczeństwo w przemyśle. Miejsce to zostało stworzone z myślą o wszystkich przedstawicielach firm produkcyjnych, którzy planują wprowadzić do swoich fabryk elementy nowoczesnej produkcji (tzw. Przemysłu 4.0) i chcą zobaczyć te rozwiązania w praktyce.

Przemysł 4.0 już tu jest

Przemysł 4.0 już tu jest. Nie trzeba na to wiele dowodów – polskie firmy produkcyjne każdego dnia współpracują z dużymi, globalnymi firmami, które technologie Przemysłu 4.0: automatyzację, robotyzację, łączność, już wprowadziły – mówił podczas otwarcia showroomu Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, lidera konsorcjum hub4industry.

Otwarcie showroomu fabryka przyszłości w Krakowie

Wczoraj (6.10) odbyło się oficjalne otwarcie showroomu, który znajduje się w dwóch krakowskich lokalizacjach: na ul. Wrobela 3 (ASTOR Robotics Center) i na ul. Smoleńsk 29 (ASTOR Technology Park). Uruchomienie showroomu odbyło się nie inaczej jak cyfrowo – poprzez zdalne sterowanie robotami. Na otwarciu pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz urzędów i instytucji otoczenia biznesu z całej Polski południowej.

Bądźmy motorem zmian

W showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry można zobaczyć wszystkie nowoczesne technologie z zakresu robotyzacji i cobotyzacji, bezpiecznego budowania zrobotyzowanych linii produkcyjnych, a także szeroko pojętej automatyzacji i cyfryzacji procesów w przemyśle – mówił Andrzej Garbacki, członek zarządu firmy ASTOR.

otwarcie showroomu fabryka przyszłości w Krakowie

Ten showroom pokazuje nie tylko innowacyjne rozwiązania, ale także, jaki efekt synergii można osiągnąć poprzez współpracę i pasję. Na koniec dnia gdzieś tam zawsze będzie tzw. Excel, ale bez pasji te innowacje wprowadzałoby się dużo gorzej – dodał Wojciech Przybylski.

Współpraca i pasja

Showroom Fabryki Przyszłości w Krakowie powstał z inicjatywy Digital Innovation Hubu hub4industry. To hub utworzony przez Krakowski Park Technologiczny, firmy: ASTOR i T-Mobile, uczelnie: Akademię Górniczo-Hutniczą i Politechnikę Krakowską, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki.

otwarcie showroomu fabryka przyszłości w Krakowie

Symboliczną wstęgę przecięli przedstawiciele hub4industry oraz firm: ASTOR i T-Mobile Polska. To oni od kilku miesięcy tworzyli wspólnie tę przestrzeń demonstracyjną dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak w praktyce działają technologie Przemysłu 4.0. Dlatego zobaczymy tu najnowocześniejsze, inteligentne i autonomiczne roboty dostarczane przez firmę ASTOR, jak również sprawdzimy w działaniu, w przestrzeni przemysłowej bezprzewodową sieć w technologii 5G, dostarczaną przez T-Mobile Polska – do tej pory znaną głównie na rynku komercyjnym.

Wszystko na konkretach

Zapraszamy wszystkich, którzy planują wprowadzić zmianę w swojej produkcji i chcą przekonać się na żywo, w prawdziwej hali fabrycznej, jak ta zmiana może wyglądać. Wprowadzanie innowacji w fabryce wymaga poukładania wielu „klocków”: wiedzy technologicznej, biznesowej i sprawdzenia, doświadczenia, jak nowa technologia może nam pomóc. Pokazujemy to wszystko tutaj na konkretach – nie w sali szkoleniowej, nie w sali hotelowej, ale w hali przemysłowej – mówił Bartosz Józefowski, dyrektor ds. Przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.

Zwiedzanie showroomu jest darmowe i dostępne dla wszystkich przedstawicieli szeroko pojętego przemysłu.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę