Piec próżniowy „szyty na miarę”

Piec próżniowy  „szyty na miarę” Seco/Warwick

Seco/Warwick dostarczy do Budapesztu dwa piece. Jeden z nich będzie największym piecem próżniowym na Węgrzech i da nowe możliwości biznesowe. To pierwsze zamówienie Flansch-Tech, spółki specjalizującej się w kuciu stali i aluminium oraz handlu stalą.

Vector zamówiony przez Flansch-Tech to „szyty na miarę” piec próżniowy z poziomym załadunkiem wsadu, maksymalnym ciśnieniem chłodzenia azotem wynoszącym 15 barów, umożliwiający produkcję w rozmiarze 900 x 900 x 1200 mm (SxWxD). To piec do obróbki cieplnej stali narzędziowych, przeznaczony głównie do hartowania i odpuszczania. Vector spełnia wymagania dotyczące prędkości chłodzenia określone m.in. w normie NADCA (Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Odlewania Ciśnieniowego). Piec wyposażony jest w funkcję chłodzenia kierunkowego, która umożliwia zmianę kierunku przepływu gazu chłodzącego, czyli azotu. Możliwe kierunki przepływu to 360 stopni, z boków lub tylko z góry i z dołu.

Powiązane firmy

Wielotorowe korzyści

Dmuchawa gazu w piecu  jest napędzana przemiennikiem częstotliwości o mocy 400 kW. Oferuje kontrolowanie programowanego tempa chłodzenia względem temperatury pieca lub wsadu, możliwość hartowania izotermicznego, gwarantuje brak przekroczenia natężenia prądu przy rozruchu silnika dmuchawy i pozwala oszczędzać energię elektryczną dzięki zwiększeniu współczynnika mocy układów chłodzenia. Eksperci rynku obróbki cieplnej potwierdzają, że prawdopodobnie będzie to największy na Węgrzech piec próżniowy do hartowania i odpuszczania.

Drugie zamówienie obejmuje z kolei piec retortowy Seco/Warwick z poziomym załadunkiem wsadu, płukaniem w próżni przed rozpoczęciem procesu cieplnego (płukanie próżniowe), przestrzenią roboczą o wymiarach 600 x 600 x 900 mm (SxWxD), przeznaczony głównie do procesów odpuszczania. Ta technologia próżniowa wykorzystuje wyjątkowy system idealny do odpuszczania. Wraz z piecami zostaną dostarczone wszystkie podzespoły niezbędne do ich prawidłowego działania, tj. wodny układ chłodzący o obiegu zamkniętym, widłowe urządzenia załadowcze i zbiornik buforowy gazu.

Ta inwestycja umożliwi nam kontrolowanie naszych procesów obróbki cieplnej pod względem czasu i jakości. Dotychczas polegaliśmy na zewnętrznych usługach obróbki cieplnej. Technologia będzie wykorzystywana na potrzeby produkcji wewnętrznej i do świadczenia usług na rzecz naszych partnerów. Dzięki tym dwóm technologiom Seco/Warwick uzyskamy autonomię, samowystarczalność w zakresie procesów obróbki cieplnej w branży narzędziowej i odlewniczej powiedział Zsolt Varga, dyrektor techniczny we Flansch-Tech.

Prawdopodobnie jest to największy na Węgrzech piec próżniowy z hartowaniem strumieniem gazu pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu zapewnia nam przewagę konkurencyjną na tym rynku. Umożliwi on obróbkę dużo większych części niż standardowe piece o typowych wymiarach 600 x 600 x 900 mm, które występują w lokalnych zakładach obróbki cieplnej. Wybraliśmy tak wyjątkowy produkt Seco/Warwick z uwagi na rozległe doświadczenie spółki zebrane z wielu indywidualnych rozwiązań dodał Faragó, dyrektor zarządzający Flansch-Tech.

Obie technologie zamówione przez Flansch-Tech to przykłady najlepszych rozwiązań dla całej branży narzędziowej i odlewniczej. Gwarantują oszczędność czasu, obniżenie kosztów i wysoką jakość procesu. Dzięki elastyczności i skalowalności są one chętnie wybierane przez duże światowe podmioty z branży narzędziowej i odlewniczej, komercyjne zakłady obróbki cieplnej i wyspecjalizowane wydziały w małych podmiotach.

Technologia próżniowa dla branż narzędziowej i odlewniczej

Piece próżniowe z oferty Seco/Warwick wypierają tradycyjne metody odpuszczania i hartowania w szerokim zakresie produktów, zastosowań i branż. Nasz węgierski klient specjalizuje się w obsłudze m.in.: przemysłu motoryzacyjnego, spożywczego, budowlanego, górniczego, energetycznego i elektrycznego. W każdej z tych dziedzin piece przemysłowe oferują ogromne oszczędności i wyższą jakość produktu gotowego stwierdził Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Próżni Grupy Seco/Warwick.

Jak dodał, specjalna komora o powiększonych wymiarach to dodatkowe korzyści dla klienta. Umożliwia ona nie tylko obróbkę cieplną większych przedmiotów we własnym zakresie, ale również pozwala oferować usługi innym przedsiębiorstwom. Seco/Warwick specjalizuje się w produktach indywidualnych i produktach dostosowanych do określonych potrzeb, a realizowane zamówienie zapewni klientowi nie tylko nową technologię, ale również niekwestionowaną przewagę konkurencyjną.

Warto wspomnieć, że branża narzędziowa i odlewnicza już od prawie 10 lat wybierają technologie próżniowe, a duży udział w rynku w tym zakresie mają także produkty segmentu próżni Seco/Warwick. Rozwiązania próżniowe cieszą się uznaniem z uwagi na wysoką jakość (czyste i jasne części), niezawodność, przyjazność środowisku, brak utleniania wsadu, ograniczenie zniekształceń hartowniczych, pełną automatyzację z komputerowymi systemami wizualizacji i sterowania, kompaktową budowę i ogromną wszechstronność pieców, pozwalającą je wykorzystywać przy zmieniających się przez lata produktach, rynkach i wymaganiach klientów.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę