Pierwsze ręczne urządzenia do skanowania 3D od Hexagon
Dział Manufacturing Intelligence firmy Hexagon wprowadza nową technologię ręcznego skanowania 3D, która uzupełnia szeroką gamę urządzeń do kontroli produkcji o niespotykane dotąd możliwości elastycznych pomiarów. Pierwsze ręczne urządzenia do skanowania 3D firmy umożliwiają inżynierom i pracownikom produkcyjnym łatwe skanowanie wszystkiego, czego potrzebują w szerokim zakresie środowisk zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz hali produkcyjnej.
Dwa nowe urządzenia ręczne, AtlasScanMax i Marvelscan, są idealne do pomiaru części w szerokim zakresie warunków środowiskowych, w których metrologia nie była tradycyjnie stosowana, w tym w zastosowaniach motoryzacyjnych, kolejowych, przemysłowych i ogólnej produkcji, a także w projektach związanych z dziedzictwem kulturowym i renowacją zabytków. Oba nowe skanery 3D dzięki kompaktowym rozmiarom idealnie nadają się zarówno do ręcznej i zautomatyzowanej kontroli jakości, a także do szerokiego zakresu inżynierii odwrotnej.
– Obecnie zespoły produkcyjne i inżynieryjne doceniają wartość aktualnych skanów 3D w całym cyklu życia produktu. Oznacza to, że prawie każdy może potrzebować wykonać skan metrologiczny części, niezależnie od lokalizacji – mówi Pirmin Bitzi, Dyrektor Generalny ds. przenośnych urządzeń pomiarowych w firmie Hexagon. – Nasze pierwsze ręczne skanery 3D umożliwiają klientom digitalizację części bez zamartwiania się o mocowanie lub warunki środowiskowe, a najnowocześniejszy, zintegrowany system fotogrametryczny Marvelscan umożliwia skanowanie z pełną dokładnością bez konieczności naklejania punktów referencyjnych na mierzonej powierzchni. Bezprzewodowe i ergonomiczne skanery zapewniają płynne, natychmiastowe skanowanie od hali produkcyjnej po stocznię.
Wydajność ma kluczowe znaczenie, niezależnie od środowiska inspekcji. Użytkownicy AtlasScanMax i Marvelscan mogą na bieżąco dostosowywać szybkość zbierania danych za pomocą ergonomicznych, obsługiwanych kciukiem elementów sterujących, które usprawniają procesy skanowania 3D w ograniczonych przestrzeniach i trudnych lub zewnętrznych środowiskach. Eliminując potrzebę dostępu do komputera podczas pomiaru, skanowanie z wykorzystaniem odpowiednich parametrów umożliwia wydajne mierzenie różnych typów elementów i powierzchni. Przykładowo, użytkownicy mogą skanować otwarte powierzchnie w trybie standardowym, a następnie szybko przełączyć się na tryb dokładny za pomocą przycisków na urządzeniu, aby uzyskać wyższą rozdzielczość na skomplikowanych elementach. Co najważniejsze, dane zebrane w tych różnych trybach są automatycznie łączone w jedną, praktyczną chmurę punktów.
Nowe urządzenia eliminują również konieczność mocowania części przed pomiarem, co przyczynia się do znacznej oszczędności czasu i zapewnia większą elastyczność pomiarów. Skanery i części mogą być swobodnie przemieszczane podczas pomiaru, co skraca czas potrzebny do zarejestrowania pełnych danych części bez negatywnego wpływu na wyniki kontroli. Aby jeszcze bardziej zwiększyć produktywność, powszechne i czasochłonne zadanie pomiaru wielu otworów i szczelin jest łatwiejsze dzięki trybowi przechwytywania hole-flash, który umożliwia natychmiastowe wykrywanie i zapisywanie pozycji wielu otworów i szczelin w ramach jednego ujęcia.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Marvelscan podnosi poprzeczkę wydajności skanowania 3D dzięki unikalnej wbudowanej fotogrametrii, która zapewnia funkcję skanowania bez konieczności nanoszenia punktów referencyjnych na mierzoną powierzchnię. Jest to idealne rozwiązanie do skanowania dużych i powtarzalnych części bez konieczności czasochłonnego oklejania części lub jej otoczenia. Funkcja fotogrametrii zwiększa również dokładność skanowania dużych, delikatnych części.
Rozwój ręcznej technologii skanowania przez Hexagon ma na celu pomóc producentom szybko reagować na zmieniające się wymagania i szybciej rejestrować kluczowe dane, nawet w trudnych warunkach. Dzięki AtlasScanMax i Marvelscan producenci mogą doświadczyć korzyści płynących z ręcznego skanowania 3D dzięki zaufanej technologii wysokiej jakości i globalnemu wsparciu.
Źródło: Hexagon