Pierwszy w branży optyczny skaner 3D firmy Hexagon z funkcją zoomu

Pierwszy w branży optyczny skaner 3D firmy Hexagon Hexagon

Dział Manufacturing Intelligence firmy Hexagon ogłosił wprowadzenie na rynek nowego typu wysokowydajnego skanera światła strukturalnego. Zbudowany w oparciu o całkowicie przeprojektowaną platformę skaner SmartScan VR800 jest pierwszym optycznym skanerem 3D na rynku wyposażonym w zmotoryzowany obiektyw zmiennoogniskowy, który umożliwia użytkownikom dostosowanie rozdzielczości danych i wielkości pomiaru całkowicie za pomocą ustawień oprogramowania. Znacznie poprawia to wydajność kontroli jakości i jeszcze bardziej usprawnia przepływ pracy dzięki bardziej wydajnym procesom wyrównywania po skanowaniu, w tym możliwości łączenia skanów o różnych rozdzielczościach w ramach jednego projektu.

Podczas gdy konwencjonalne skanery światła strukturalnego mają stałą konfigurację optyczną, połączenie dwóch kamer stereo i projekcji z zoomem optycznym sprawia, że SmartScan VR800 jest znacznie bardziej elastycznym rozwiązaniem, pozwalając użytkownikom dokładnie określić, w jakiej formie zbierają dane. Trzy nowe funkcje oprogramowania - Smart Resolution, Smart Zoom i Smart Snap - pozwalają użytkownikowi dostosować rozdzielczość inspekcji i objętość pomiaru bez mechanicznych zmian w systemie. Oznacza to, że wymagające dużej ilości danych skany o wysokiej rozdzielczości mogą być skoncentrowane na obszarach z dużą liczbą charakterystyk, które mają największe znaczenie, podczas gdy inne obszary mogą być bardziej efektywnie pokryte przez większe i/lub niższe skany. 

Nowy system upraszcza cały proces skanowania poprzez: 

  • łatwe dostosowanie szczegółów i rozmiaru skanu za pomocą oprogramowania, bez konieczności wprowadzania ręcznych zmian.
  • łączenie szczegółowych i szerokich skanów w jednym modelu w celu uzyskania szybszych wyników. 
  • szybsze przetwarzanie skanów dzięki ograniczeniu nadmiaru danych, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych szczegółów.

Potrzeba zmiany optyki dla różnych zastosowań zawsze była kluczowym wyzwaniem podczas wdrażania rozwiązań kontrolnych wykorzystujących skanowanie światłem strukturalnym. Znalezienie rozwiązania tego ogólnobranżowego problemu było dla nas kluczową motywacją - chcieliśmy znaleźć sposób na sprostanie wymaganiom wielu zastosowań, w których skanowanie wszystkiego w wysokiej rozdzielczości nie jest efektywne, a skanowanie wszystkiego w niższej rozdzielczości nie jest akceptowalne. To właśnie staraliśmy się osiągnąć dzięki VR800 – mówi Pirmin Bitzi, General Manager ds. Przenośnych Urządzeń Metrologicznych w firmie Hexagon.

Skanowanie światłem strukturalnym, inaczej znane jako skanowanie światłem białym lub po prostu optyczne skanowanie 3D, to technologia pomiarowa oparta na kamerze, która może dostarczyć dane części o bardzo wysokiej rozdzielczości w ciągu kilku sekund. Inne skanery światła strukturalnego dostępne na rynku to systemy stereo kamerowe, wyposażone zazwyczaj w dwie kamery 5-16 MP. VR800 wykorzystuje cztery kamery 20 MP w podwójnej konfiguracji stereo - dla szerszego zakresu objętości pomiarowych. Jest to unikalne połączenie z cyfrową jednostką projekcyjną z zoomem optycznym, która umożliwia pomiar różnych objętości (po trzy z każdej pary kamer), a także zmianę rozdzielczości w każdej objętości. Dodatkowo, zintegrowany kontroler systemu zapewnia szybkie wstępne przetwarzanie danych skanowania na urządzeniu, zapewniając, że dane kierowane do oprogramowania metrologicznego są oczyszczone i łatwiejsze w użyciu. Wykonana na zamówienie rama z włókna węglowego zapewnia stabilność termiczną i pozwala na dłuższe odstępy między kalibracjami.

Funkcja Smart Snap w VR800 zapewnia wysoką wydajność pracy, nawet w przypadku części, w których wszystko musi być skanowane w wyższych rozdzielczościach. Tryb ten wykorzystuje parę kamer o większej ogniskowej do wykonania obrazu wyrównującego wspieranego przez lampę błyskową LED w tym samym czasie, gdy para kamer o mniejszej ogniskowej wykonuje pełne skanowanie 3D w wysokiej rozdzielczości. Każda sekcja skanowania jest teraz sparowana z obrazem wyrównującym, łączenie danych skanowania jest zarówno łatwiejsze, jak i bardziej wydajne - nie ma już potrzeby nakładania na siebie obszernych skanów o wysokiej rozdzielczości, 
które wymagają dużej mocy obliczeniowej, aby uzyskać dopasowaną siatkę.

Te nowe możliwości skanowania mogą być stosowane w szerokim zakresie zastosowań pomiarowych, z istotnymi korzyściami dla rodzaju części powszechnie wytwarzanych w ramach produkcji addytywnej, narzędzi i matryc oraz odlewania i formowania. Na przykład producenci wykonujący pomiary łopatek turbin zauważą znaczną poprawę wydajności dzięki systemowi, który może skanować krawędzie czołowe i spływowe z bardzo wysoką rozdzielczością danych i dostarczać dane wyrównania o niższej rozdzielczości dla pozostałej części łopatki. Podobnie, wtryskiwane i tłoczone części często zawierają drobne szczegóły, które wymagają danych o wysokiej rozdzielczości w ramach większego detalu, który nie wymaga tak szczegółowego przechwytywania danych w celu stworzenia dokładnego modelu. VR800 zapewnia elastyczność wykonywania tych pomiarów w jednym ciągłym przepływie pracy, przy użyciu jednego skanera światła strukturalnego bez konieczności mechanicznej regulacji przez użytkownika, zarówno oszczędzając czas, jak i zmniejszając moc obliczeniową wymaganą przez proces kontroli. 

Podobnie jak w przypadku innych skanerów światła strukturalnego z oferty Hexagon, VR800 można sparować ze stołem obrotowym lub obrotowo-uchylnym, aby umożliwić półautomatyczne procesy pomiarowe. VR800 jest również gotowy do integracji z w pełni zautomatyzowanymi systemami kontroli opartymi na robotach lub kobotach. 

Źródło: Hexagon

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę