Pierwszy dzień Targów Katowice 2019 za nami
Wstęga przecięta. W Katowicach rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, którym towarzyszą Targi EkoSpalanie i EkoTechnologie. Do piątku 13 września zaprezentuje się na nich kilkuset wystawców z 12 krajów świata. Podczas pierwszego dnia odbyła się uroczysta gala - nagrodzono zwycięzców konkursu i wręczono nagrody o łącznej wartości 100 tysięcy złotych!
Tuż przed uroczystym otwarciem odbyła się konferencja prasowa. Jej uczestników powitała prezes Polskiej Techniki Górniczej Iwona Gramatyka. PTG jest organizatorem Targów. - Targi to ważne wydarzenie dla regionu oraz dla Polski – podkreśliła.
Połączenie górnictwa i nowych technologii
- Wiemy gdzie jesteśmy i po co tu jesteśmy. To właśnie w sercu przemysłowym Polski odbywają się bardzo ważne targi, górnictwa, przemysłu energetycznego i hutniczego. Wykorzystajmy wspólnie tą szansę w tej transformacji bardzo odpowiedzialnej transformacji sektora energetycznego i surowcowego - mówił uczestniczący w otwarciu 18. edycji targów wiceminister energii Adam Gawęda. Podkreślił znaczenie innowacji i nowych technologii dla rozwoju efektywnego, bezpiecznego, dostosowanego do potrzeb rynku, zapewniającego stabilne miejsca pracy i dbającego o środowisko naturalne górnictwa.
Śląsk sercem polskiej gospodarki
Współgospodarzem wydarzenia są Katowice. - Miasto Katowice to miasto wielkich wydarzeń. Cieszymy się, że w ramach tych wielkich wydarzeń jest kontynuowana tradycja targów górniczych – przypomniał wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba. Partnerami Targów są Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. - Gazu za wiele nie mamy, mamy za to bardzo bogate pokłady węgla. Myślę, że węgiel jeszcze przez następne dekady będzie podstawowym nośnikiem gwarantującym nam bezpieczeństwo energetyczne i zapewniające komfort, ze nikomu prądu w gniazdku nie zabraknie - ocenił prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski.
Targi z blisko 35-letnią tradycją
Tegoroczna edycja targów, podobnie jak w poprzednich latach przyciągnęła najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze. Spodziewanych jest się co najmniej kilkunastu tysięcy obserwatorów z kraju i zagranicy, m.in. misje gospodarcze z krajów, gdzie rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Targom towarzyszą seminaria, panele tematyczne i konkursy.
Źródło: Targi Katowice