PKB Polski za 2018 r. wyższy od oczekiwań!

PixaBay/geralt/CC0 Public Domain

Mimo światowego spowolnienia, które dotknęło m.in. naszego największego partnera handlowego, czyli Niemcy, polska gospodarka nic sobie z tego nie robi i notuje kolejny dobry rok. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto Polski w 2018 r. był realnie wyższy o 5,1% w porównaniu z 2017 r.

A przypomnijmy, że analitycy rynkowi, po trzech kwartałach minionego roku, zakładali, że w czwartym nastąpi spowolnienie i tempo wzrostu PKB nie przekroczy 5%. Jak podał jednak GUS, przewidywania te nie spełniły się jednak i w całym minionym roku PKB zwiększył się o 5,1% wobec 4,8-proc. wzrostu w 2017 r.

Gdyby przyjąć tylko wzrost PKB jako wykładnik stanu polskiej gospodarki, to tak dobrej sytuacji nie mieliśmy od 2017 r.

Na wysokie tempo wzrostu złożyły się zarówno konsumpcja gospodarstw domowych, jak i nakłady brutto na środki trwałe. Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 4,5%, co przełożyło się na 2,6 pkt proc. wzrostu PKB. Z kolei nakłady brutto na środki trwałe były wyższe niż rok wcześniej o 7,3%, przyczyniając się do wzrostu PKB o 1,3 pkt proc.

Największy wpływ na tak dobry wynik miało budownictwo. Wartość dodana brutto w budownictwie w 2018 r. w porównaniu z 2017 r. wzrosła o 17%, wobec wzrostu o 6,5% rok wcześniej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przemysł rósł o 5,5%, handel i naprawy o 4,8%, a transport i gospodarka magazynowa o 9,2%

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę