Podsumowanie 8. edycji targów ExpoWelding

Podsumowanie 8. edycji targów ExpoWelding PTWP

Maszyny i urządzenia – w tym roboty, nowoczesne technologie i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo oraz fachowa wiedza specjalistów w dziedzinie spawalnictwa. Blisko stu wystawców i 3300 uczestników wzięło udział w 8. edycji Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWelding, które pierwszy raz odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody The Best of Welding. Klasyczną formułę targów dopełniła 63. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza, 5. Międzynarodowe Seminarium Klejenia, XIV Forum Stali Nierdzewnych i strefa Welding Zone, podczas których debatowano o kluczowych dla branży zagadnieniach.

Targi ExpoWelding w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się 18-20 października br. Uczestnicy podczas trzech dni, najważniejszego w Polsce i jednego z kluczowych w Europie wydarzeń branżowych, dzięki obecności liderów rynku mogli zasięgnąć praktycznej wiedzy wprost od specjalistów branży spawalniczej. 

Wśród blisko 100 wystawców obecni byli przedstawiciele czołowych krajowych i zagranicznych producentów sprzętu spawalniczego, oprogramowania, a także rozwiązań umożliwiających robotyzację i automatyzację. Całe wydarzenie sprzyjało nawiązywaniu i rozbudowywaniu relacji biznesowych. Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, ze strony spawalników, managerów oraz inżynierów zakładów produkcyjnych, co potwierdza że wizyta w MCK była dla osób zawodowo związanych ze spawalnictwem wartościowa  – mówi Wioletta Błońska-Dudek, project manager działu Expo i koordynator targów ExpoWelding. 

Szacuje się, że w Polsce zawód spawacza wykonuje 150 tys. osób, a grono ludzi związanych z branżą, z której usług korzysta szereg sektorów m.in. motoryzacja, górnictwo, budownictwo – jest znacznie szersze.

Przygotowujemy nasze wydarzenia z myślą o zaspokojeniu potrzeb specjalistów i wierzę, że ponownie nam się to udało. Katowice na kilka dni stały się prawdziwą stolicą tej ważnej dla naszej gospodarki branży. Cieszę się, że ExpoWelding zyskało nowy dom – dodaje Wioletta Błońska-Dudek.  

Poza standardową formułą targów, podczas wydarzenia funkcjonowała strefa Welding Zone, w której zwiedzający mogli posłuchać rozmów o aktualnym stanie branży oraz jej przyszłości. Gośćmi strefy byli przedstawiciele kadry kierowniczej najistotniejszych graczy na rynku spawalniczym w Polsce. 

Integralną częścią targów była gala, wieńcząca drugi dzień imprezy, podczas której wyłoniono laureatów konkursu The Best of Welding. Nagrodzono ośmiu producentów za najciekawsze, nowatorskie rozwiązania techniczne, urządzenia i osprzęty, materiały, oprogramowania i sprzęty pomocnicze. 

Przez trzy dni targów, równolegle trwała również 63. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza „Spawalnictwo w sieci nowych możliwości", pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której wzieło udział dwustu uczestników. Wydarzeniem towarzyszącym ExpoWelding było również 5. Międzynarodowe Seminarium Klejenia. Zakres tematyczny wydarzenia, skierowanego do zatrudnionych w przedsiębiorstwach stosujących procesy klejenia, specjalistów, inżynierów i producentów kleju, obejmował nowe technologie przemysłowych aplikacji klejenia, procesy klejenia w przemyśle autobusowym i klejenie materiałów różnoimiennych. Obydwa wydarzenia zorganizowane zostały przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa z Gliwic – patrona honorowego targów ExpoWelding.

ExpoWelding

Cieszymy się, że Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza i Targi ExpoWelding wróciły do Katowic. Obserwujemy powrót zainteresowania tego typu wydarzeniami po okresie pandemicznych obostrzeń. Jesteśmy zadowoleni z frekwencji zarówno wśród uczestników konferencji, jak i gości odwiedzających nasze stoisko targowe. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów, że wydarzenie organizowane w nowej lokalizacji spełniło ich oczekiwania. Podkreślano,  że zarówno część wystawiennicza, jak oferta wydarzeń towarzyszących jest bardzo bogata, co uświadamia rangę wydarzenia – mówi Barbara Wolnicka, kierownik działu komunikacji i marketingu Łukasiewicz – Instytutu Spawalnictwa.

Jak wskazują przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Spawalnictwa, połączenie konferencji z targami spawalniczymi to sprawdzona i efektywna formuła komunikacji między nauką a przemysłem. Tematy omawiane podczas wystąpień konferencyjnych można skonfrontować z ich praktycznym zastosowaniem bezpośrednio na stoiskach producentów maszyn i materiałów spawalniczych.

Operator obiektu stworzył możliwość prezentacji wyników badań naszych naukowców w formie posterów, nie tylko uczestnikom konferencji, ale także wszystkim odwiedzającym targi ExpoWelding. 20 spawalniczych projektów naukowych opisanych na efektownych tablicach to doskonała forma prezentacji szerszej widowni możliwości badawczych naszych naukowców spawalników – podkreśla Mirosław Łomozik, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji.

19 października uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w XIV Forum Stali Nierdzewnych. Wybitni prelegenci, kluczowi kontrahenci i merytoryczne dyskusje – forum stanowiło idealne miejsce do wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy na temat najnowszych rozwiązań dla branży stali nierdzewnych.

Źródło: PTWP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę