Polska nie inwestuje w wiedzę

Michael Bührke_pixelio.de
Reklama
Reklama

Tylko 1,9% pracowników pracuje w Polsce w tzw. branżach wiedzowych. To jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

Niespełna 299 tys. osób, czyli tylko 1,9% pracowników w Polsce, jest zatrudnionych w branżach wiedzowych, które w dużym stopni pchają gospodarkę do przodu – podaje Eurostat. To jeden z najgorszych wyników w UE – pisze "Puls Biznesu".

Reklama

Tymczasem średnia unijna to 2,7%, a w Skandynawii czy Irlandii ponad 4-5 proc. zatrudnionych w czterech gałęziach gospodarki: działalności badawczo-rozwojowej, farmacji, programowaniu i telekomunikacji. Polska wyprzedza w tym względzie tylko Rumunię, Portugalię, Grecję i Chorwację.

A jeśli nasza gospodarka nie będzie bardziej innowacyjna, Polska może wpaść w pułapkę średniego dochodu. Za kilka kilkanaście lat osiągniemy pewien poziom zamożności i staniemy w miejscu – przestaniemy doganiać Zachód pod względem bogactwa.

Z każdym rokiem będzie trudniej odrabiać stratę do bogatszych, bo dochodzimy do momentu, gdy do ścigania Zachodu nie wystarczy już tylko kopiowanie jego rozwiązań – mówi główny ekonomista BGK Tomasz Kaczor. Aby niwelować zapóźnienie, musimy sami kreować innowacje – podkreśla.

Reklama

źródło: Puls Biznesu

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama