Polski system gazowy jest przygotowany do sezonu zimowego?

Reklama
Reklama

Wiceminister gospodarki Anna Nemś przekonuje, że Polacy mogą czuć się bezpieczenie jeśli chodzi o dostawy gazu ziemnego, ropy i innych paliw płynnych.

- Polski system gazowy jest w pełni przygotowany do sezonu zimowego – powiedziała wiceminister gospodarki Anna Nemś, która przewodniczyła podczas pierwszego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw gazu ziemnego, ropy naftowej i zaopatrzenia rynku w paliwa płynne.

Reklama

Tematem spotkania była analiza i weryfikacja stopnia przygotowania do sezonu zimowego w sektorze gazu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez operatora, system przesyłowy jest w pełni przygotowany do sezonu grzewczego. Warte podkreślenia w tym kontekście jest zwiększenie przepustowości rewersowej na gazociągu jamalskim do ok. 5,4 mld m3. Podziemne magazyny gazu, których pojemność w ostatnim czasie zwiększyła się do 2,7 mld m3, są w pełni zatłoczone zapasami handlowymi spółek, zaś ok. 836 mln m3 stanowi zapas obowiązkowy gazu pozostający w dyspozycji Ministra Gospodarki.

Zespół jest organem pomocniczym Ministra Gospodarki. Jego celem jest zapewnienie Ministrowi Gospodarki wsparcia w realizacji jego zadań, monitorowanie bieżącej sytuacji w systemie gazowym i sektorze paliwowym, wymiana informacji oraz koordynacja i zapewnienie spójności działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych, ropy naftowej i paliw płynnych. W jego skład wchodzą przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, MAiC, MSP, MSZ, MSW, Prezesa URE, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reklama

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama