Pomyślne zakończenie testów 5G w PKN Orlen

Pomyślne zakończenie testów 5G w PKN Orlen Pixabay

PKN Orlen, jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Zastosowane rozwiązania mogą w przyszłości stać się wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach działalności koncernu. Testy zostały przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw.

PKN Orlen na prowadzenie testów w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

PKN Orlen wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych. Na przykład w produkcji rafineryjnej i petrochemicznej wykorzystanie 5G pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji – mówi Artur Groszek, dyrektor wykonawczy ds. informatyki PKN Orlen.

Wraz z rozwojem transformacji cyfrowej będzie rosło zapotrzebowanie na innowacyjne technologie. Wyniki przeprowadzonych testów w PKN Orlen potwierdzają, że sieć 5G zapewnia niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych. Umożliwia też korzystanie z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych.

Partnerami przeprowadzonych testów były renomowane firmy technologiczne, które dostarczyły zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoliła przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane były różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę