Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą?

Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odzież roboczą? Würth

Praca w niskich temperaturach może być wyjątkowo wymagająca. Kluczem do komfortu i bezpieczeństwa w takich warunkach jest odpowiednia odzież robocza. Jakie elementy garderoby wybrać, by utrzymać ciepło i chronić się przed zimnem?

W okresie zimowym, wielu fachowców jest narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury nie dotyczą tylko osób pracujących na zewnątrz, ale także tych zatrudnionych w otwartych warsztatach samochodowych, magazynach czy chłodniach. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej odzieży?

Bielizna termiczna – tajna broń przeciw zimnu

Gdy temperatury za oknem płatają nam figle, warto ubierać się warstwowo, przy czym każdy element garderoby ma inne zadanie. Istotną rolę odgrywa zwłaszcza warstwa bazowa, czyli bielizna termiczna i odzież funkcyjna.

Jej głównym zadaniem jest jak najszybsze wchłanianie wilgoci z powierzchni skóry i odprowadzanie jej na zewnątrz. Bielizna termiczna powinna być więc możliwie obcisła, aby jak największą powierzchnią przylegała do ciała. Może być wykonana ze sztucznych lub naturalnych (najczęściej wełna merino) włókien.

Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą? zdjęcie w treści artykułu

W okresie zimy, bielizna termiczna i odzież funkcyjną stają się kluczowym elementem ubioru, zwłaszcza dla osób, które pracują w niskich temperaturach na otwartej przestrzeni. Oferowane przez Würth Polska produkty zapewniają doskonałe dopasowanie, wentylację i odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu utrzymują optymalną temperaturę ciała podczas intensywnego wysiłku. Dodatkowo elastyczne materiały i technologie antybakteryjne sprawiają, że odzież funkcyjna gwarantuje swobodę ruchu i utrzymanie świeżości – tłumaczy Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Na bieliznę termiczną warto nałożyć standardową odzież roboczą, jednak zaleca się dodanie warstwy izolującej, takiej jak bluza polarowa lub kamizelka, które pomogą zatrzymać ciepło. Następnie wystarczy dodać zewnętrzną warstwę w postaci kurtki wodoodpornej, która skutecznie chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Ciepłe stopy nawet w niskich temperaturach

W trudnych warunkach pogodowych, zachowanie ciepłych stóp jest kluczowe dla komfortu pracy. Odpowiednie obuwie robocze pełni tu niezwykle istotną rolę. Buty odporne na przemakanie, izolowane termicznie oraz wyposażone w antypoślizgową podeszwę mogą znacząco poprawić warunki pracy na mrozie.

Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą? zdjęcie w treści artykułu

W naszej ofercie, profesjonaliści znajdą buty ochronne zimowe AS S3, przeznaczone do pracy w wymagających warunkach i niskich temperaturach. Wykonane są z oddychającej skóry, a podszewka z miękkiego polaru zapewni optymalny komfort użytkowania. Dodatkowo zostały w nich zastosowane stalowe podnoski oraz wkładki, które stanowią doskonałe zabezpieczenie antyprzebiciowe – komentuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Rękawice i skarpety – ważna rola dodatków

Pracując w niskich temperaturach poza wyborem odpowiedniej bielizny termicznej i obuwia, powinniśmy zwrócić uwagę również na skarpety i rękawice. Mają one istotną rolę w utrzymaniu ciepła w organizmie.

Przy zakupie skarpet, warto wybrać te wykonane z materiału antybakteryjnego z dodatkiem wełny np. skarpety robocze zimowe z 22% zawartością wełny owczej

Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą? zdjęcie w treści artykułu

Dość trudne może natomiast okazać się znalezienie rękawic – zwłaszcza kiedy wykonuje się pracę wymagającą dużej precyzji. Profesjonalistom dedykowane są m.in. rękawice Tigerflex Thermo i Tigerflex Thermodry, które zapewniają ciepło i chronią przed przemakaniem, nie ograniczając jednocześnie ruchów dłoni.

Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą? zdjęcie w treści artykułu

Praca w niskich temperaturach jest wymagająca, ale z odpowiednią odzieżą roboczą można uczynić ją znacznie bardziej komfortową i bezpieczną. Wybór bielizny termicznej, ciepłego obuwia, rękawic i skarpet odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciepła i ochronie przed zimnem. Niezależnie od tego, czy swoją pracę wykonujemy na zewnątrz, czy w chłodnych wnętrzach, odpowiednie elementy odzieży i dodatków są niezbędne. Nie zapominajmy też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracodawca powinien zapewnić pracownikom odzież roboczą, która chroni przed niskimi temperaturami – podsumowuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Źródło: Würth

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę