Produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2014 r.

Reklama
Reklama

Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2014 r. była o 5,3% wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2013 roku.

W porównaniu z lutym 2013 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 29 spośród 34 działów przemysłu. Znaczący wzrost odnotowano w produkcji mebli (o 18%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 16,2%), a także pozostałych surowców niemetalicznych (o 16%).

Reklama

Najsilniejsze ożywienie odnotowują sektory produkujące na eksport. Najsilniej spadła zaś sprzedaż w wytwarzaniu i zaopatrywaniu  w energię elektryczną, gaz, parę i gorącą wodę (o 5,9%). Na strukturę i dynamikę produkcji w lutym wpłynęła różnica w warunkach meterologicznych, w stosunku do tych obserwowanych przed rokiem.

Na skutek warunków meterologicznych, w lutym, wzrosła produkcja przedsiębiorstw budowlanych. W porównaniu z lutym 2013 r. była ona wyższa o 14,4%, a w porównaniu ze styczniem b.r. o 18,7%.

Reklama

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lutym były niższe niż przed rokiem o 1,4% (wobec spadku o 1%, po korekcie, w styczniu tego roku). W porównaniu ze styczniem 2013 r. spadły o 0,1%.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że w marcu 2014 r., przy braku różnic w liczbie dni roboczych w porównaniu z marcem 2013 r., wzrost produkcji przemysłowej powinien nieznacznie przyśpieszyć i powinien przekroczyć 6%. Eksperci MG podtrzymują także wcześniejsze prognozy o 5-proc. wzroście produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale. Po sześciu kwartałach spadku także budownictwo powinno odnotować wzrost w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale, choć po części będzie to wynikiem korzystnych warunków meteorologicznych. 

źródło: MG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama