Produkcja sprzedana przemysłu wyższa niż prognoza

Ministerstwo Rozwoju
Reklama
Reklama

Bardzo dobre wyniki nt. polskiego przemysłu napływają z GUS. W sierpniu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż przed rokiem o 8,8% i o 5,9% niż w lipcu. To więcej niż prognozowano jeszcze nie tak dawno temu.

Dodajmy, że przed rokiem notowano wzrost o 7,5%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 8,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 3,2% wyższym w porównaniu z lipcem br. Od stycznia do końca sierpnia produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż w analogicznym okresie 2016 r. o 6,2%.

Reklama

W stosunku do sierpnia 2016 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji wyrobów z metali – o 14,6%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 13,5%, napojów – o 13,0%, metali – o 12,2%, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 11,4%, w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 11,3%, wyrobów farmaceutycznych – o 11,2%, urządzeń elektrycznych – o 9,7%, papieru i wyrobów z papieru – o 8,6%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub.r., wystąpił w 4 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 11,1%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 1,4% oraz w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 0,6%.

W sierpniu zanotowano także wzrost produkcji budowlano-montażowej i to aż o 23,5%. Od początku roku produkcja w "budowlance" wzrosła o 12,5%.

Reklama

Według wstępnych danych w sierpniu 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 3,0% w porównaniu z sierpniem 2016 r. Wzrost cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - o 0,4%. W okresie styczeń–sierpień 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 3,4% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. (kiedy notowano spadek - o 0,9%), a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,3% (spadek w ub.r. - o 0,6%).

Źródło: GUS

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama