Prowadnice liniowe NSK szansą na ograniczenie przestojów

Prowadnice liniowe NSK szansą na ograniczenie przestojów Sergei Pronin | Dreamstime.com

Dzięki zastosowaniu prowadnic liniowych NSK z zespołami smarującymi K1 producent wyrobów z drewna zmniejszył ponad 12-krotnie liczbę przestojów przenośników, co przełożyło się na roczne oszczędności w wysokości ponad 77.000 euro.

Brytyjski producent wyrobów z drewna dostarcza belki dla przemysłu budowlanego. Na jednym ze stanowisk produkcyjnych system przenośników transportuje belki do specjalnej maszyny procesowej, wykonując ruch do przodu i do tyłu przy jednoczesnej szybkiej zmianie kierunku. Ze względu na wymagania tej operacji firma musiała wymieniać prowadnice liniowe w przenośniku średnio co dwa tygodnie, co było bardzo uciążliwe.

Zespół zarządzający firmy zwrócił się z prośbą do NSK o przedstawienie rozwiązania, które przedłużyłoby żywotność prowadnic liniowych. Analiza uszkodzonych jednostek przeprowadzona przez ekspertów NSK wykazała, że nie były one w stanie wytrzymać ciężkich obciążeń występujących przy każdej zmianie kierunku. Ponadto prowadnice czasami całkowicie się zacinały z powodu wnikania drobin drewna.

Firma NSK zarekomendowała wdrożenie prowadnic liniowych wyposażonych w pełni zintegrowane jednostki smarujące K1. Przez bardzo długi czas jednostki te stopniowo uwalniają na bieżnię olej smarujący (osadzony w porach żywicy poliolefinowej).

Prowadnica

Od momentu modernizacji system działał przez sześć miesięcy bez żadnych uszkodzeń. Żywotność prowadnic liniowych wzrosła w ten sposób ponad 12-krotnie, co znalazło odpowiednie odzwierciedlenie w postaci redukcji kosztów materiałów i liczby przestojów. W sumie analiza kosztów i korzyści przeprowadzona przez NSK określiła roczne oszczędności dla klienta w wysokości ok. 77.800 euro.

Jednostka smarująca K1 jest dostępna dla każdej prowadnicy liniowej oferowanej przez NSK. Powyższy przykład pokazuje, że prowadnice liniowe z jednostkami K1 zapewniają bezobsługowość przez bardzo długi okres użytkowania, nawet (a zwłaszcza) w niesprzyjających warunkach środowiska pracy.

Oprócz modernizacji systemu przenośników NSK zapewniła personelowi konserwacyjnemu firmy kompleksowe szkolenie w zakresie prowadnic liniowych. Wśród tematów poruszanych na szkoleniu znalazły się: różnice pomiędzy materiałami, wybór produktu w oparciu o obciążalność oraz różne typy prowadnic liniowych i dostępne opcje. Przedstawiciele NSK objaśnili również funkcje jednostki smarującej K1.

Źródło: NSK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę