Przedsiębiorcy nowym źródłem informacji dla KE

7 listopada tego roku zakończą się prowadzone przez Komisję Europejska konsultacje w zakresie nowego instrumentu Single Market Information Tool (SMIT). Ma ono ułatwić Komisji zbieranie informacji bezpośrednio od wybranych uczestników rynku, co docelowo może polegać na zobowiązaniu przedsiębiorców do przekazywania danych na wniosek KE.

W przypadku takiego zobowiązania uczestników rynku do przekazywania informacji w ramach SMIT pojawiają się pytania odnośnie kosztów i korzyści dla przedsiębiorców, zwłaszcza MŚP.

Komisja co prawda wyjaśnia, że będą brane pod uwagę koszty dla firm oraz ewentualne obciążenia administracyjne, ale nie można wykluczyć, że przygotowanie owych danych wymagać będzie ich opracowania, co w przypadku MŚP może być istotnym obciążeniem.

W związku z tym Ministerstwo Rozwoju zachęca do przekazywania opinii w sprawie projektu bezpośrednio do Komisji. Będzie to możliwe tylko przed terminem zamknięcia konsultacji czyli 7 listopada 2016 roku. Opinie można przekazywać za pośrednictwem stronu internetowej: www.ec.europa.eu

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę