Regulowanie parametrów przebiegu procesów produkcji

TechHive
Reklama
Reklama

Produkcja przemysłowa to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wiele różnych procesów zachodzących równolegle czy naprzemiennie na liniach produkcyjnych. Powstanie finalnego produktu niejednokrotnie wymaga dużo czasu potrzebnego na przeprowadzenie różnych reakcji i przemian fizycznych.

Niezmiernie istotne jest to, że owe reakcje i przemiany bardzo często wymagają ściśle określonych warunków, gdyż tylko wtedy przebiegają prawidłowo, to znaczy z maksymalną wydajnością i z otrzymaniem pożądanego produktu. Jeżeli warunki te ulegną zmianie i przekroczą dopuszczalne zakresy lub wartości, wydajność może znacznie spaść i/lub powstaną produkty o niewystarczającej jakości lub zupełnie inne od oczekiwanych.

Reklama

Ponadto w wielu przypadkach przekroczenie dopuszczalnych wartości wielkości procesowych wiąże się z powstaniem niebezpiecznych sytuacji, kiedy to instalacja może ulec uszkodzeniu i zacząć emitować substancje chemiczne, szkodliwe dla ludzi i środowiska. Nie mniej niebezpieczne są czynniki fizyczne, takie jak temperatura i ciśnienie.

To właśnie temperatura i ciśnienie są parametrami najczęściej poddawanymi regulacji w toku procesów przemysłowych. W tym celu wykorzystywane są regulatory temperatury. Urządzenia te znacznie różnią się między sobą stopniem skomplikowania. Najprostsze regulatory posiadają tylko mechanizm start-stop, dzięki któremu włączają i wyłączają urządzenie grzewcze, w zależności od zaprogramowanej temperatury. Jednak zdecydowana większość procesów wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych regulatorów PID, wyposażonych w algorytm proporcjonalno-całkująco-różniczkujący. Regulatory temperatury PID są potrzebne wszędzie tam, gdzie na linii produkcyjnej często pojawiają się duże i gwałtowne zakłócenia.

Reklama

Chociaż urządzenia kontrolujące procesy przemysłowe określa się mianem regulatorów temperatury, mogą one także sterować poziomem innych parametrów, takich jak wspomniane ciśnienie, a także natężeniem przepływu, prędkością, siłą, składem chemicznym itd.

Na rynku dostępne są regulatory w wielu wersjach standardowych, ale większość producentów oferuje także wykonanie urządzeń na zamówienie, na podstawie dokumentacji dostarczonej przez klienta.

Źródło: CentrumPR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama