Robo Challenge 2021 – program zawodów

Robo Challenge 2021 – program zawodów Fanuc

W dniach 19-20 października br. odbędą się pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge. Podczas tego wydarzenia w szranki staną producenci stanowisk zrobotyzowanych (tzw. integratorzy) oraz przedstawiciele polskich uczelni technicznych.

Robo Challenge to nowe wydarzenie, które powstało z inicjatywy enstuzjastów nowoczesnych technologii, a w szczególności robotyki przemysłowej, w celu ich integracji. 

Wydarzenie łączące w jednym miejscu i czasie wielu różnych uczestników zainteresowanych technologią i praktycznymi możliwościami jej zastosowania ma szansę stać się unikalną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a także polem emocjonującej pracy zespołowej, polegającej na rozwiązywaniu ciekawych zadań programistycznych. Dodatkową zaletą zawodów jest to, że efekty zmagań zawodników mają szansę zostać przeniesione na grunt hal produkcyjnych i wnieść swój wkład w rozwój polskiego przemysłu.

Udział w wydarzeniu, które organizowane jest pod patronatem firmy Fanuc, potwierdziło już pokaźne grono specjalistów. Wśród nich są min. przedstawiciele firm: Kryonia, APAGROUP, DBR77, Robotrendy, FOGO Robotics. Zapowiada się również silna reprezentacja sektora akademickiego z całej Polski. Swój udział zapowiedziały m.in.: Politechnika Śląska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna WAT.

Warto wspomnieć, że zapisy wciąż są otwarte. Organizatorzy zapraszają chętnych do skorzystania z możliwości udziału w wydarzeniu w charakterze uczestnika lub obserwatora. 

Pierwsza z wymienionych propozycji jest skierowana do 2-3 osobowych zespołów, które reprezentują firmy specjalizujące się we wdrażaniu robotów przemysłowych. Druga 
to zaproszenie adresowane do przedstawicieli firm produkcyjnych, użytkujących rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki w codziennej produkcji.

Program zawodów Robo Challenge

W programie zawodów przewidziano 8 konkurencji. Pierwsza zatytułowana Dual Check Safety i będzie skoncentrowana na bezpieczeństwie. Zadanie będzie polegało na takim ustawieniu systemu Fanuc DCS, aby robot zatrzymywał się dopiero w ostateczności.

Druga pt. Collaborative robot zostanie poświęcona robotom współpracującym. Zadanie będzie wymagało od uczestnika ustawienia parametrów ruchu i czułości robota, w oparciu o normy, w taki sposób, aby ten był w pełni bezpieczny dla pracujących w pobliżu ludzi.

Kolejna konkurencja, pt. Bin picking, będzie dotyczyła transportu międzyoperacyjnego. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał skonfigurować system wizyjny Fanuc 3DV do aplikacji pobierania detali z nieuporządkowanego zbioru tzw. kosza. Punktowany będzie możliwie najkrótszy czas cyklu.

Czwarta konkurencja będzie dotyczyła jednego z najpopularniejszych zadań robotów w produkcji tj. Pick and place. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprogramować robota do jak najszybszego przekładania produktów na ruchomych taśmociągach.

Roboguide station to kategoria zawodów poświęcona programowaniu robotów w trybie off-line. Zadaniem uczestnika będzie stworzenie prostej symulacji do spawania okrągłego detalu za pomocą robota ARC Mate 120iD oraz 2-osiowego pozycjonera.

Zawodnicy startujący w kategorii Robot and PLC connection będą musieli skomunikować kontroler robota ze sterownikiem PLC i uruchomić robota do działania w pełnym trybie automatycznym.

Śmiałkowie startujący w kategorii Grinding station będą mieli szansę zaprogramować trajektorię ruchu robota z pneumatyczną szlifierką mimośrodową Schunk AOV w oprogramowaniu ChamferingPRO i wykonać proces oczyszczania powierzchni.

Ostatnia kategoria zawodów to Internal transportation. Uczestnik w tym zadaniu będzie musiał zaprojektować proces transportowy wykorzystując do tego symulację VersaBox Virtual Factory. Najwyżej punktowany będzie proces wykorzystujący minimalną liczbę robotów.

Kompetencje zwycięzców poszczególnych konkurencji zostaną nagrodzone. Wyłonieniem laureatów konkursu zajmie się jury zawodów Robo Challenge, w którym zasiądą eksperci branżowi, m.in.: Arkadiusz Błaut (FANUC Polska), Dobromiła Włodarska (robotycy.com), Marcin Lewandowski (Tech-System), Adam Tupacz (SICK), Piotr Chościński, (Lenze). 

W programie wydarzenia zaplanowano także ciekawe wykłady i prezentacje przedstawiające najnowsze trendy oraz rozwiązania dedykowane do zróżnicowanych potrzeb produkcji, prezentujące szerokie spektrum zastosowań robotów. 

Zawody odbędą się w Zamku Topacz Resort & Art SPA, wyjątkowym miejscu z XIV-wieczną historią, zlokalizowanym na Dolnym Śląsku.

>>Szczegółowe informacje na temat wydarzenia, a także formularz zapisu można znaleźć na stronie<<

Źródło: Fanuc

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę