Robot IRB 1300 firmy ABB z nowym zabezpieczeniem

Robot IRB 1300 firmy ABB z nowym zabezpieczeniem ABB

Sześcioosiowy robot przemysłowy IRB 1300 firmy ABB zawiera nowe elementy zabezpieczające, które umożliwiają zastosowanie go w trudnych aplikacjach przemysłowych i procesach produkcyjnych wolnych od zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie otwiera nowe możliwości zwiększenia produktywności, poprawy jakości produktów i skrócenia czasu cyklu w różnych gałęziach przemysłu, na przykład: w montażu elektroniki, przemyśle samochodowymi czy produkcji metali.

Wprowadzony na rynek w 2020 r. robot IRB 1300 jest teraz dostępny w wersjach: IP67, Foundry Plus 2 i ISO 4 cleanroom, co pozwala rozszerzyć zastosowanie w trudnych warunkach – na przykład takich, w których występuje wysoki poziom cieczy i pyłu. Osiąga się to dzięki zapobieganiu włamaniom poprzez uszczelnienie wszystkich elementów elektrycznych.

Nowe wersje robota gwarantują dodatkową ochronę

W celu zapewnienia dodatkowej ochrony w zastosowaniach związanych z metalami, takich jak odlewanie ciśnieniowe, odlewanie w formach piaskowych, kucie i obróbka skrawaniem, wersja Foundry Plus 2 posiada końcówkę wykonaną ze stali nierdzewnej. Zapobiega to rdzewieniu, które może wystąpić, gdy ciecze są stosowane do zmywania cząstek pyłu i metalowych odłamków. Chroniąc przed przedwczesnym zużyciem, funkcja ta może pomóc przedłużyć żywotność robota, minimalizując zakłócenia spowodowane przestojami i nieplanowanymi naprawami.

W przypadku zastosowań wymagających czystego środowiska produkcyjnego, w takich branżach jak farmaceutyki i produkcja półprzewodników, wersja do pomieszczeń czystych IRB 1300 ISO 4 została wyposażona w szereg rozwiązań pozwalających wyeliminować ryzyko skażenia. Kluczowe cechy obejmują zastosowanie odpornej chemicznie farby zewnętrznej, która pomaga uniknąć degradacji farby podczas stosowania środków czyszczących chroniących przed bakteriami. Konstrukcja robota minimalizuje również liczbę szczelin, w których mogłyby się tworzyć bakterie, zapewniając tym samym dodatkowy poziom ochrony, podczas gdy filtr cząstek i w pełni uszczelniona konstrukcja zapobiegają kontaktowi smaru, oleju i cząstek stałych z przenoszonymi produktami.

Łatwiejsza i wydajniejsza praca

Dodanie możliwości pracy w pomieszczeniach czystych i trudnych warunkach środowiskowych pozwala nam zaoferować robota IRB 1300 w zupełnie nowym zestawie zastosowań produkcyjnych w branżach znanych z trudnych warunków lub konieczności ochrony przed zanieczyszczeniami – powiedział Darren Hung, globalny menedżer produktu – małe roboty w ABB. – IRB 1300 jest doskonałym partnerem dla szerokiej gamy zadań, w tym przenoszenia materiałów, obsługi maszyn, polerowania oraz montażu i testowania. Może teraz pomóc większej liczbie przedsiębiorstw w osiągnięciu nowych standardów szybkości i dokładności podczas opracowywania rozwiązań do podnoszenia i przenoszenia ciężkich, złożonych lub nieregularnych kształtów, nawet w małych przestrzeniach roboczych.

Dzięki powierzchni podstawy wynoszącej zaledwie 220 na 220 mm, IRB 1300 dobrze nadaje się do pracy w ograniczonych przestrzeniach, umożliwiając w razie potrzeby rozmieszczenie większej liczby robotów na danym obszarze. Jest on dostępny w trzech głównych wersjach – 11 kg/900 mm, 10 kg/1150 mm i 7 kg/1400 mm. Udźwig 11 kg w przypadku wariantu o zasięgu 900 mm jest większy niż w przypadku jakiegokolwiek innego robota konkurencyjnego w tej klasie. Zasilany przez kontroler ABB OmniCore IRB 1300 oferuje zaawansowane sterowanie ruchem i najlepszą w swojej klasie dokładność ścieżki, co pozwala na obsługę rozszerzonego zakresu aplikacji, takich jak polerowanie i obsługa maszyn.

Aby maksymalnie zwiększyć wszechstronność robota IRB 1300, sterownik OmniCore można wyposażyć w szereg dodatkowych urządzeń, w tym protokoły fieldbus, rozwiązania wizyjne i Force Control. OmniCore oferuje również prosty interfejs użytkownika na intuicyjnej zawieszce FlexPendant, która posiada duży wyświetlacz wielodotykowy ze standardowymi gestami, takimi jak szczypanie, machnięcie i stuknięcie, co pozwala użytkownikom na łatwe programowanie i obsługę robota.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę