Rozwiązania gorących kanałów firmy Oerlikon HRSflow na targach K 2022

Rozwiązania gorących kanałów firmy Oerlikon HRSflow Oerlikon HRSflow

Na targach K 2022, które odbędzie się w Düsseldorfie od 19 do 26 października, Oerlikon HRSflow skupi się na szerokiej gamie rozwiązań gorącokanałowych dostosowanych do małych gramatur i nowej serii dysz Xp do użytku w formowaniu wtryskowym cienkościennym. Oba rozwiązania wspierają trend w kierunku większej zrównoważoności, pomagając zmniejszyć zużycie energii w przemyśle tworzyw sztucznych.

Zastosowania technologii gorącokanałowej firmy Oerlikon FLEXflow oraz inne zaawansowane rozwiązania zaprojektowane specjalnie dla materiałów PCR i biopolimerów będą prezentowane także na stoiskach kilku firm partnerskich. Ponadto firma Oerlikon HRSflow wraz z firmami ENGEL i Borealis podczas prezentacji wykaże, że można zaoszczędzić dużo czasu, jeśli wszyscy partnerzy zaangażowani w rozwój będą działać jednocześnie i w pełni wykorzystywać możliwości symulacji.

Powiązane firmy

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.

Zmniejszone wymiary dla wtrysków o małej gramaturze

Lider w zastosowaniach gorącokanałowych - Oerlikon HRSflow - rozszerzył swoje portfolio o komponenty do formowania wtryskowego wymagających części o małej gramaturze w stabilnych i niezawodnych procesach. Producent oferuje teraz kompletne systemy dla tego segmentu rynku, które wymagają rozwiązań z małym skokiem dysz. Należą do nich dysze o małych wymiarach we wszystkich konstrukcjach, od dysz przelotowych do dysz samozamykających, a także powiązane kolektory i mechanizmy uruchamiające. W przypadku form wielogniazdowych, wielozaworowa płytka (MVP) zapewnia idealnie zsynchronizowaną kontrolę wtrysku we wszystkich gniazdach, zapewniając wysoką jednolitość masy poszczególnych części. 

Dzięki unikalnym rozwiązaniom, nowa linia systemów wtrysków o małej gramaturze obejmuje takie segmenty rynku, jak technologia medyczna, opakowania cienkościenne, napoje i artykuły gospodarstwa domowego, nasadki produkowane w formach wielogniazdowych, a także do zastosowań kosmetycznych i higieny osobistej oraz technicznych. Najnowsza wersja systemu jest wysoce niezawodna w przetwarzaniu także biopolimerów i związków PCR. Dostępna jest również wersja ze specjalnie powlekaną końcówką dyszy do przetwarzania wysoce korozyjnych polimerów, w tym związków zmniejszających palność. W przypadku wymagających zastosowań Oerlikon HRSflow wykorzystuje własny proces wytwarzania addytywnego SLM (selektywne topienie laserowe) do produkcji wkładek z chłodzeniem konformalnym dla wszystkich segmentów rynku. Dzięki wspólnemu doświadczeniu z siostrzaną marką Oerlikon Balzers, Oerlikon HRSflow oferuje również innowacyjną ochronę powierzchni dla wszystkich formowanych elementów w celu zwiększenia ich odporności na korozję.

Do cienkościennych form wtryskowych i form piętrowych

Nowa seria dysz zamykanych Xp firmy Oerlikon HRSflow została zaprojektowana tak, aby wytrzymać wysokie ciśnienia wtrysku do 2200 barów i umożliwia szybkie wtryskiwanie i czasy cyklu w stabilnym procesie o wysokiej jednorodności masy formowanych elementów. W tym celu opracowano innowacyjne, zgłoszone do opatentowania rozwiązanie dla systemów piętrowych w formowaniu wtryskowym cienkościennych. Montaż jest niezwykle uproszczony i wysoce wydajny dzięki instalacji typu plug-and-play. Ten system gorącokanałowy, który umożliwia stosowanie mniejszych wtryskarek, pasuje do maksymalnej grubości płyty 240 mm. Pozwala to na dostarczanie idealnie symetrycznych systemów z maksymalnie 8 plus 8 dyszami, z minimalnym odstępem między dyszami wynoszącym 65 mm i odstępem między dyszą a wlotem wynoszącym 120 mm. 

Wyznaczanie trendów w przemyśle motoryzacyjnym

Trendem we wnętrzach motoryzacyjnych są interaktywne panele sterowane czujnikami dotykowymi, których elementy i informacje stają się widoczne dopiero podczas interakcji. Do ich produkcji w procesie IMD (In-Mold-Decoration) technologia gorącokanałowa FLEXflow firmy Oerlikon HRSflow z serwoelektrycznym pozycjonowaniem igły staje się coraz częściej wybieranym narzędziem, ponieważ umożliwia precyzyjną kontrolę, delikatne i bez deformacji obtryskiwanie elementów elektronicznych przy jednoczesnym uzyskaniu powierzchni o wysokiej jakości.

Efektywne pod względem kosztów i energetyki zastosowanie FLEXflow do idealnie zbalansowanych form rodzinnych, nawet przy skrajnie różnych objętościach części, zapewnia dodatkowe pozytywy. Dotyczy to również HRScool, rozwiązania firmy Oerlikon HRSflow do formowania wtryskowego gorącokanałowego, które eliminuje potrzebę chłodzenia wodą siłowników.

Obie technologie pomagają zmniejszyć wpływ procesu formowania wtryskowego na środowisko. Zaczyna się to od mniejszego zużycia energii systemu serwoelektrycznego w porównaniu do układu hydraulicznego i obejmuje możliwość stosowania mniejszych wtryskarek i form rodzinnych, zmniejszenia grubości wtryskiwanych detali i zmniejszenia ilości odpadów dzięki lepszej powtarzalności procesu.

Niedawno firma Oerlikon HRSflow stworzyła nowe oprogramowanie które pozwala bardziej intuicyjnie i wygodnie sterowanć systemami gorącokałaowymi FLEXflow. Dzięki gruntownie zaktualizowanemu interfejsowi człowiek-maszyna (HMI) 4.0, systemy można zintegrować z różnymi typami dysz i przechowywać kilka zestawów parametrów w formie. Istnieją rozszerzone możliwości indywidualnego sterowania odpowiednimi serwomotorami do pozycjonowania iglicy dyszy i monitorowania stabilności procesu. Ponadto, można teraz konfigurować i zarządzać określonymi kontami użytkowników w celu ustawienia indywidualnych uprawnień dostępu. Dzięki połączeniu internetowemu dostęp do układu sterującego jest możliwy niezależnie od lokalizacji.

Gotowe rozwiązania do formowania wtryskowego

W ścisłej współpracy z siostrzaną firmą Oerlikon Balzers firma Oerlikon HRSflow oferuje także innowacyjne powłoki ochronne dla powierzchni formowanych elementów. Jednym z aktualnych zastosowań jest całkowicie elektryczny SUV BMW iXe, który wykorzystuje technologię ePD™ firmy Oerlikon Balzer (wbudowany PVD dla części projektowych). Ten przyszłościowy, przyjazny dla środowiska proces powlekania może być stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości, metaliczne powierzchnie części z tworzyw sztucznych o inteligentnej funkcjonalności.

Źródło: Oerlikon HRSflow 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę