75 lat Oerlikon Balzers

75 lat Oerlikon Balzers Oerlikon Balzers

Oerlikon Balzers – wiodący dostawca wyprzedających technik powierzchniowych dla przemysłu metalowego i tworzyw sztucznych – obchodzi 75 urodziny. W 1946 r. profesor Max Auwärter odkrył przemysłowe zastosowanie dla próżniowych technologii cienkich warstw. Od lat 80. firma z siedzibą w Liechtensteinie realizuje swój pomysł skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach, które znacznie poprawiają wydajność i trwałość narzędzi oraz precyzyjnych komponentów w wielu branżach.

Powiązane firmy

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.

75 lat temu narodził się pomysł, aby zabezpieczać powierzchnie narzędzi i komponentów przed zużyciem poprzez nakładanie powłok, które nie tylko wydłużają  ich trwałość, ale także zwiększają wydajność. W tym celu w 1946 r. do rejestru handlowego Liechtensteinu wpisano nowy podmiot, "Gerätebau-Anstalt"  ("Instytut Produkcji Urządzeń" w Balzers). Założyciele – profesor Max Auwärter, Franiszek Józef II z Liechtensteinu i przedsiębiorca Emil G Bührle – mieli rewolucyjny plan opracowania procesów produkcyjnych dla cienkich powłok powierzchniowych i samodzielnego zbudowania niezbędnego sprzętu w celu wdrożenia tych procesów na skalę przemysłową. W rezultacie powstał model biznesowy, który od ponad 75 lat cieszy się sukcesem. Dawny "Gerätebau-Anstalt" funkcjonuje teraz jako Oerlikon Balzers i jest częścią Działu Rozwiązań Powierzchniowych Grupy Oerlikon.

Prace rozwojowe nad powłokami PVD (Physical Vapour Deposition) rozpoczęły się w 1974 roku. Przełom nastąpił w 1978 roku dzięki marce BALINIT, która pozostaje ważnym filarem Oerlikon Balzers. Do rodziny BALINIT składającej się obecnie z około 30 powłok dołączyło siedem kolejnych rozwiązań. Wszystkie te produkty wykorzystywane są z powodzeniem na wielu rynkach w wielu zastosowaniach. 

Od samego początku, filozofią naszej firmy było znalezienie rozwiązań aby odpowiedzieć na pytania, z którymi przemysł borykał się od lat. Ponadto, aby mieć odwagę i przekształcić te pomysły w rzeczywistość – mówi o 75-letniej historii innowacji firmy dr Wolfgang J Schmitz, dyrektor działu biznesowego Balzers Industrial Solutions. – Byliśmy pionierami technologii odparowywania w warunkach wysokiej próżni w Liechtensteinie. Dzisiaj jesteśmy dumni z tego, że Oerlikon Balzers stał się światowym liderem dostawców wyprzedających technik powierzchniowych. Nigdy nie stoimy w miejscu, pracujemy nad rozwojem i innowacjami. Zawsze stawiamy klientów na pierwszym miejscu. Wizja, którą mamy, jest zapewnienie odbiorcom rozwiązań pomagających oszczędzać zasoby i osiągać cele środowiskowe.

Źródło: Oerlikon Balzers

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę